Receptes




----------------------------------


Medus āboli

Āboli (vēlams skābi) — 3—4 gab., medus — 2—3 ēdamkarotes, citrona miziņa (no 1 citrona), vanilīns — naža gals, 3—4 olas, cukurs — 3 ēdamkarotes.

Ābolus nomizo, griež šķēlītēs. Liek ar sviestu izziestā formā, aplej ar medu, pārkaisa ar rīvētu citrona mizu, sacep cepeškrāsnī apmēram 15 minūtes. Olu dzeltenumus saputo ar cukuru un vanilīnu. Atsevišķi ar otru pusi cukura saputo olu baltumu. Sajauc baltumu un dzeltenumu putojumu un pārlej pusapceptiem āboliem. Apcep vēl 15 minūtes. Olu masai jābūt sarecējušai, āboliem — mīkstiem. Pasniedz siltu.

Pasterizēti āboli

Nepārgatavojušos, nebojātus, tikko no koka ņemtus nemizotus 'Baltos dzidros’ (var arī “Antonovku”) ar visiem kātiņiem .pilda 3 l burkās, pārlej ar cukura sīrupu (50—300 g cukura uz 1 l ūdens).
Trīs litru burkai vajag apmēram 1,5 l pārlejamā šķidruma. Pasterizē 85° temperatūrā 3 l burkas 25 – 30 minūtes, 1 l burkas — 15 - 20 minūtes. Ja sīrupam maz cukura, ābolus lieto kā piedevu gaļas ēdie­niem, ja cukura vairāk - lieto kā kompotu vai cep plātsmaizi.

Mērcēti (raudzēti)

No koka svaigi ņemtus nemizotus ābolus ar visiem kātiņiem sapilda stikla burkās, emaljētos spaiņos, māla podos, vai koka toveros. lielā traukā ābolu kārtām pa starpu liek rudzu salmus, lai augli nesaspiestos (salmi nedrīkst būt gājuši caur kombainu). Piepildītu trauku pārlej ar novārītu, atdzesētu ūdeni, kam pielikts 50—100 .g cukura. Jāvāra tikai hlorētais ūdensvada ūdens, bet ne no avota nākušais (tas attiecas uz visiem konserviem). Viegli noslogo, aizvāko. trauku liek vēsā vietā norūgt. Āboli iznāk dzirkstoši, ar ogļskābās, gāzes burbulīšiem pildīti.

Ķēniņāboli

(6-8 personām)
6-8 lieli āboli, 100 g cukura, 100 g marmelādes, 4,olu baltumi.

Ābolus nomizo, izdur serdes, izsutina ar 100 g cukura un nedaudz ūdens gandrīz mīkstus. Dobumā iepilda augļu marmelādi, ābolus iekārto ieziestā cepamā bļodā. Olu dzeltenumus sakuļ ar cukuru, piejauc nolobītas, smalki saberztas mandeles un beigās stingri sakultu olu baltumu. Masu pilda virsū āboliem un apcep ne visai karstā krāsnī iedzeltenu.

Pildīti āboli

4 āboli, 2 ēd. k. rozīņu, 1 ēd. k. riekstu kodolu vaniļa, 4 ēd. k. cukura.
Ābolus nomizo, izdur serdes, liek verdošā cukurūdenī, pievieno vaniļu un lēni vāra, nepieļaujot ābolu sašķīšanu. Apvārītos ābolus izņem ar putu karoti, pēc atdzišanas serdes vietā iepilda nomazgātas, noplaucētas rozīnes un sakapātus riekstu kodolus. Ābolus glīti kārto uz stikla šķīvīšiem, tos var rotāt ar saputotu krējumu. Pasniedz ar pienu, kafijas krējumu vai vaniļas mērci.

Ābolu etiķis

Visus nedaudz bojātos un sīkos ābolus rūpīgi nomazgā. Izgriež bojātās vietas un sarīvē uz rupjas rīves. Masu pārlej ar atdzesētu vārītu ūdeni (0,5 1 ūdens uz 0,4 kg sasmalcinātu ābolu). Ūdenim uz katru litru pievieno 100 gramu medus vai cukura, 10 gramus maizes rauga un 20 gramus kaltētas rupjmaizes. Šo masu ielej traukā (labāk māla bļodā), kuru atstāj vaļēju 20 – 30º C temperatūrā 10 dienas. 2 - 3 reizes dienā brūvējums jāapmaisa ar koka karoti. Pēc 10 dienām masu izfiltrē caur marli, pievieno vēl 50 g medus vai cukura uz litru un lej traukā ar platu kaklu. Trauku pārsien ar marli un atstāj siltumā vēl 40 — 50 dienas.
Kad etiķis sāk pats dzidrināties, tos ir gatavs. To filtrē, salej pudelēs, aizvāko, glabā, vēsā vietā.

«mērcēti» āboli

Var būt šādi varianti:
1)         10 l ūdens, 100 g vārāmās sāts vai cukura;
2)         10 l ūdens, 100 g cukura vai medus, ķiršu lapas, piparmētras vai citronmētras (vai cits garšaugs pēc patikas).

No koka ņemtus 'Baltos dzidros' vai 'Antonovkas' ābolus sapilda traukā ar vai bez garšaugiem, pārlej ūdens šķīdumu, lai āboli būtu apņemti, uzliek koka dēlīšus, trauku aizvāko, noliek vēsā pagrabā. Ja traukam nav noslēdzoša vāka, nosien ar divkārt saliktu plēvi. Nemērcēt plēves maisos! Āboli gatavi lietošanai pēc mēneša.

Skābēti āboli

Svaigus, no koka ņemtus 'Dzidros' (rudenī 'Antonovkas') sapilda tīrā traukā, liekot starpās ķiršu un upeņu lapas, dažādus garšaugus (arī dilles). Pēdējā ir lapu kārta. Pārlej sagatavotu šķidrumu: remdenā ūdenī iemaisa rupjos rudzu miltus, lai būtu pusšķidra putriņa, to iesalina siltā vietā 2—3 dienas, tad atšķaida ar skābēšanas trauka tilpumam atbilstošu siltu ūdeni, jauj siltā vietā ieskābt. Šķidrumu pārlej āboliem, lai tie būtu pilnīgi apņemti, uzliek koka dēlīšus,'trauku' aizvāko un novieto pagrabā. Sāk lietot pēc 2—3 nedēļām kā salātus.

Ābolu uzputenis

1 glāze ābolu masas, cukurs vai medus pēc garšas, 1 olas baltums.
Atdzesētu masu samaisa ar cukuru vai medu, pievieno olas baltumu, saputo baltas, stingrās putās. Lai uzputenis būtu stingrāks, putojot pievieno 12 tējkaroti izšķīdināta želatīna.
Uzputotu masu ēd bez piedevām ar pienu vai vaniļas mērci.

Ābolu pastila

1. variants. 1 glāze ceptu ābolu masas, 1/2 glāze cukura vai 2 ēdamkarotes medus.
Ābolu masu un cukuru vai medu puto stingrās, baltās putās. Jāputo ilgi, ieteicams izmantot elektrisko putotāju.
2. variants. 1 glāze ābolu masas, 1/2 glāze cukura vai 2 ēdamkarotes medus, 1 olas baltums.
Ābolu masu vispirms saputo ar olas baltumu, tad pieliek cukuru un turpina putot. Stingru masu 2 – 3  cm kārtā salej uz plāts, kas izklāta ar pergamentu, un žāvē dziestošā krāsnī (60—65 °C) sausu, bet ne sakaltušu. Sagriež, glabā slēgtā trauka, izmanto kā saldumus.

Ābolu kompots

1. variants. Izvēlas tīrus, nebojātus, vidēji lielus ābolus. Tos nemizotus, bet ar izgrieztām ziedu paliekām sasilda tīrās (bet ne sterilās) burkās, pār­lej ar cukura sīrupu un pasterizē 85 °C: 2 l burkās — 20 min., 3 l burkās — 30 min. Cukura sīrupa koncentrācija pēc patikas (uz 1 litru ūdens 150—300 g). 3 l burkas pārliešanai vajag 1 1/2 l sīrupa.
2. variants. Ābolus nomizo, sagriež daiviņās, liek paskābinātā ūdenī (1 l ūdens, 1 nažagals citronskābes), lai nebrūnētu. Verdošā sīrupā met sagatavotos ābolus un patur tajā 1/2—1 minūti (atkarībā no daiviņu lieluma un augļu gatavības pakāpes). Tad veikli ar putu karoti sapilda izkarsētās (sterilās) burkās, pārlej ar verdošu sīrupu, lai burka būtu piepildīta līdz vāciņam, aizvāko ar izkarsētiem vāciņiem.         
Lai strādāšana būtu veiklāka, ābolus sīrupā gremdē, ievietotus sietā vai marlē, un pildīšanai burkās izmanto piltuvi ar nogrieztu galu.

Ābolu masa

Ābolus nomazgā, izgriež bojājumus, sagriež sīkāk. Sautē katliņā ar nelielu ūdens daudzumu, kamēr āboli sašķīst. Tad mizas un serdes nodala, izrīvējot caur sietu vai spiedi. Tāpat dara ar krāsnī izceptiem āboliem. Ceptu ābolu masa ir biezāka, saldāka (jo saharoze hidrolizējusies). Ja ābolus pirms karsēšanas nomizo, izgriež serdes, rīvēšana caur ... Iegūto masu sapilda tīrās burkās un pasterizē vai arī vēlreiz uzvāra un verdošu sapilda sterilās burkās (līdz vāciņam). Burkas sterilizē, izkarsējot krāsnī, novārot 5 minūtes vai paturot ūdens tvaikos (tvaikošanai var izmantot tējkannu).
Masu izmanto ļoti dažādi: saldēdieniem, marmelādes vai pastilas gatavošanai, konditorejas izstrādājumu pildīšanai.

Ābolu pudiņš

500g ābolu, 150 g cukura, 4 ēd. k. sviesta, 50 g miltu, 100 g piena, 4 olas, 100 g putukrējuma, 2 ēd. k. sakapātu riekstu kodolu.
Ābolus nomizo, pārgriež uz pusēm vai sagriež šķēlēs, izņem sēklotnes, pārkaisa ar cukuru.
Sviestu katliņā izkausē, iemaisa miltus, sacep gaiši dzeltenus, atšķaida ar pienu tā, lai veidotos bieza baltā mērce. Mērcē iemaisa sakapātus vai samaltus riekstus, vaniļu vai kanēli, Olu dzeltenumus, atsevišķi saputotus olu baltumus un putukrējumu. Ietaukotā veidnē liek iecukurotos ābolus, pārlej ar sagatavoto masu, cepeškrāsnī cep 20 minūtes. Pudiņu pārkaisa ar cukura un kanēļa maisījumu, pasniedz siltu, piedevām - piens.

Cepti āboli ar biezpienu

4 lieli āboli, 200 g biezpiena, cukurs, rozīnes vai rieksti, vaniļa vai kanēlis, 1 ola, 1 ēd. k. mannas, taukviela.
Ābolus pārgriež gareniski uz pusēm, izņem serdes, Veidojot bļodiņas. Biezpienu samaisa ar olu, cukuru, rozīnēm, riekstiem, vaniļu Vai kanēli un mannu. Sagatavoto masu pilda ābolos, tos liek ietaukotā ugunsdrošā stikla veidnē un krāsnī cep, nepieļaujot sašķīšanu. Ēdienu pasniedz ar pienu vai saldu krējumu.

Burkānu salāti ar āboliem un riekstiem

300 g burkānu, 100 g ābolu, 100 g grieķu riekstu kodolu, 100 g medus.
Burkānus sarīvē uz rupjās rīves.
Ābolus nomizo, izņem sēklotni un sagriež sīkās šķēlītes. Riekstu kodolus sasmalcina, visu samaisa un pārlej ar medu. Ja nevēlaties tik saldus salātus, medus vietā ņemiet majonēzi.

Pārlietie aboli

4 āboli, 100 g cukura, 400 g skāba krējuma, 2 olas, 2 tējk. kviešu miltu, vaniļa vai kanēlis.
Āboliem izdur serdes, tos plāni nomizo un viegli apvāra cukura sīrupā. Atdzisušos ābolus pārlej ar krēmu, kuru pagatavo šādi: olas, cukuru, vaniļu un miltus samaisa, pievieno skābu krējumu un, visu maisot, lēni karsē, līdz masa uzvārās un iebiezē. Atdzesētu krēmu pārlej āboliem.

Ābolu un rīsu kārtojums

Āboli — 500 g, rīsi 100 g, cukurs — 100 g, putu krējums — 200 g, vaniļa.

Rīsus izvāra lielā ūdens daudzumā, nokāš, noskalo ar verdošu ūdeni un atdzesē.
Ābolus nomizo un ieliek ar Citronskābi paskābinātā ūdenī. Mizas novāra, šķidrumu nokāš, tam pieliek cukuru un vēlreiz uzvāra. Ābolus sagriež šķēlēs, liek karstajā cukurūdenī, apvāra, ar putu karoti izņem un lēzenā traukā atdzesē.
Krējumu saputo, pieliek cukuru, vaniļu.
Traukā liek kārtām rīsus un ābolu šķēlītes, virsū putu krējumu. Pasniedz ar ogu sulu vai mērci.

Kartupeļu un ābolu placenīši

Kartupeļi (vārīti) — 800 g, āboli — 200 g, ola — 1 gab., milti — 3 ēdamkarotes, sāls, rīvmaize, taukvielas.

Vārītiem, masā sastrādātiem kartupeļiem pieliek sakultu olu, mazliet sāls, skaidiņās sarīvētus ābolus un miltus. No masas veido plācenīšus, apviļā rīvmaizē un cep sakarsētās taukvielās. Pasniedz ar skābu krējumu un cukuru,

Vīnes rulete

Mīklai: milti — 2 glāzes, augu eļļa — 2 ēdamkarotes, ūdens — 1/2 glāzes, sāls. Pildījumam; āboli — 500 g, salda rīvmaize — 3 ēdamkarotes, cukurs — 150 g, sviests — 50 g.

Uz mīklas dēļa izsijā miltus, izveido padziļinājumu, ielej tur siltu ūdeni, augu eļļu, pieliek mazliet sāls un sastrādā miklu tā, lai tā ne liptu pie rokām. Mīklu apslaka ar ūdeni un noliek siltā vietā uz 1/2—1 stundu. Šai laikā sagatavo pildījumu. Ābolus no­mizo, sagriež plānās šķēlēs vai sarīvē rupjās skaidās un sajauc ar cukuru.
Tīru drānu pārkaisa ar miltiem, novieto mīklu uz tās un plāni iz­veltnē. Mīklas plāksni pārziež ar izkausētu sviestu, pārkaisa ar rīvmaizi un pēc tam pārliek ar āboliem. Satin ruletē, ar «šuvi» uz leju liek uz ietaukotas plāts, pārziež ar izkausētu sviestu un cep cepeškrāsnī 30—40 minūtes, cepšanas laikā vēl pāris reižu pārziež ar sviestu.
Ruleti pasniedz siltu vai atdzesētu, sagrieztu šķēlēs un pārkaisītu ar pūdercukuru.

Rupjmaizes torte ar āboliem

Sviests vai margarīns — 200 g, cukurs — 200 g, olas — 3 gab., rīvēta klona maize — 2 glāzes, citrona un apelsīna mizi­ņa, āboli, rums — 1 glāzīte, putu krējums — 400 g.
Sviestu ar cukuru puto, pievienojot pa vienai olai, saberztas garšvielas un beidzot sarīvētu rupjmaizi. Masu sadala 2 daļās, ietaukotā veidnē liek pusi no mīklas, tad kārtu šķēlītēs sagrieztu, iecukurotu ābolu un virsū pārējo mīklu. Torti cep vidēji karstā krāsnī, izņemtu pārslaka ar rumu, atdzesētu rotā ar putu krējumu un augļiem.

Pildīti āboli

I
Palielus ābolus nomizo, izņem serdes. Katlā ielej ūdeni apmēram 3 cm augstumā, pieber cukuru, uzvāra, ieliek sagatavotos ābolus un, noslēdzot katlu ar vāku, 5—7 minūtes pasautē, tad ar putu karoti uzmanīgi izņem un atdzesē. Izdobtajos ābolu vidos iepilda saldinātu svaigu vai vārītu ogu masu. Pasniedz ar vaniļas mērci.
II
Ābolus sagatavo tāpat kā iepriekš, tikai sautēšanai ūdeni saldina maz. Atdzesējot ābolus pilda ar zivju vai cepeša salātiem. Pasniedz aukstajā galdā vai viesību pusdienās kā priekšēdienu.