aronijas (Aronia), rožu dz. ģints. Krūmi. 3 s.; Ljā audzē melnaugļu aroniju (A. melanocarpa).

Aronijas (Aronia) ir rožu dzimtas krūmi. Lapas vienkāršas, veselas. Ziedi balti, čemurveida ziedkopā. Augļi 1-1,5 cm diametrā, melni, sulīgi satur daudz C un P vitamīna, cukura un krāsvielu. Lieto ievārījumam, konservēšanai, vīniem. Pavairo ar stratificētām ...

(Vairāk ...)

Stāsti

Aronijas (Aronia) ir rožu dzimtas krūmi. Lapas vienkāršas, veselas. Ziedi balti, čemurveida ziedkopā. Augļi 1-1,5 cm diametrā, melni, sulīgi satur daudz C un P vitamīna, cukura un krāsvielu. Lieto ievārījumam, konservēšanai, vīniem. Pavairo ar stratificētām sēklām, spraudeņiem un atvasēm.

Aronijas jeb melnās pīlādžogas ievāc, kad tās ir pilnīgi nogatavojušās — miza ir blīva, mīkstums melns, sula tumši rubīnsarkana. Aronijās ir daudz cukuru, kā arī antociāni un citi flavonoīdi (P vitamīns), askorbīnskābe, karotīns, organis­kās skābes, miecvielas, jods u. c.
Kā liecina zinātniskie pētījumi, aroniju sula paplašina asinsvadus un pazemina arteriālo asinsspiedienu. Tādēļ to ar labiem rezultātiem var lietot hipertonijas slimnieki — pēc dažām die­nām uzlabojas pašsajūta, vai nu pilnīgi zudušas galvassāpes, vai arī tās ir mazinājušās, uzlabojies miegs, paaugstinājušās darbaspējas, normalizējies arteriālais asinsspiediens (3 reizes dienā pa 50 ml svaigas sulas). Aronijas nedrīkst lietot gastrīta slimnieki, cilvēki ar paaugstinātu skābes saturu kuņģī, kā arī slimnieki, kas sirgst ar divpadsmitpirkstu zarnas čūlu.
Arī aronijas ziemai iespējams sagatavot dažādi.