(Avocado)

Persea americana est planta, indigena Mexici et Americae centralis, quae ad familiam Lauracearum pertinet. Fructus Perseae americanae edibilis est

Stāsti

Tumši zaļi, pat melni bumbieriem līdzīgi brīnumi ar mazliet glumu un kārpainu mizu... Cēlušies Izraēlā, Dienvidāfrikā un Vidusāfrikā, Vidusamerikā un Dienvidamerikā.

Avokado ir nogatavojies, kad mizu, nedaudz saspiežot, iespējams viegli novilkt. Auglī ir liels kodols, kas arī tikpat viegli izņemams.

Avokado mīkstums ir dzeltenīgi zaļgans ar riekstu garšu.

Jāuzmanās! Kad auglis pārgriezts un izņemts kodols, to ilgi vairs nevar uzglabāt, jo avokado zaudē krāsu un bojājas. Tāpēc avokado vēlams pasniegt sagrieztu šķēlītēs un pārziestu, piemēram, ar citrona mīkstumu, tad tas tik ātri nebojājas un netop tumšpelēks.

Augļa mīkstumu var uzziest uz sviestmaizēm. Var darīt arī citādi - pārgriež avokado uz pusēm, izņem kodolu un kodola «bedrīti» pilda ar dažādiem salātiem vai, piemēram, zivju gaļas maisījumu.

Ļoti gatavu augli ieteicams uzglabāt ledusskapī, taču ne ilgāk kā dažas dienas.

100 grami avokado satur: 245 kilokalorijas, A, B un C vitamīnus.

Aligatoru bumbieri ēd ar karotīti

Avokado, ko dēvē arī par aligatoru bumbieri, aug zemēs ar karstu klimatu, tā galvenie piegādātāji - Izraēla, Meksika un Dienvidāfrika. Šis brīnumainais auglis pēc formas atgādina lielu bumbieri, un tam ir neatkārtojams aromāts. Ēst ieteicams tikai pilnīgi gatavus augļus. Par gatavības pakāpi var spriest, viegli uzspiežot bumbulim ar pirkstu.

Avokado galvenokārt lieto kā uzkodu vai arī gatavo no tā salātus. Izraēlā avokado pasniedz arī kā deserta ēdienu,  Tas ir visai universāls auglis,  un eksistē simtiem recepšu tā pagatavošanai. Jūsu uzmanībai piedāvājam trīs avokado augļu pagatavošanas veidus. Pirmais - kā aukstas uzkodas, otrais - karstas uzkodas, bet trešo recepti - avokado kā desertēdiens - uzzināju no sava Izraēlas drauga.

Vispirms par to, kā jāapietas ar avokado augļiem.

Ar asu nazi to gareniski griež uz pusēm (tik dziļi, lai nazis pieskartos kauliņam augļa viducī). Pēc tam, turot augli ar abām rokām, to sadala divās daļās. Lai izņemtu kauliņu, nesabojājot mīkstumu, tajā iedur naža galu un pagriež. Kauliņu varat iedēstīt puķupodā. Pēc bagātīgas laistīšanas no tā izaugs brīnumskaists istabas augs. Jāteic gan, ka tas izdosies vienā no desmit mēģinājumiem. Toties jūsu pūles tiks atalgotas, un jūs kļūsit par neparasta, dekoratīva auga īpašnieku. Augot pietiekamā mitrumā un siltumā, avokado var krietni pastiepties garumā.

Uzturā lieto avokado mīkstumu: to var ēst ar karoti, uzber sāli, piparus, uzpilinot citrona sulu un olīveļļu.

Šī recepte ideāli noderēs ēdienreizei zem klajas debess īpaši karstā laikā, arī viesību reizēs.

N.B.! Vai jums ir zināms, ka avokado mīkstums ar nelielu citrona sulas un - gurķa masas piejaukumu tiek uzskatīts par ideālu līdzekli sejas maskai. Pēc šīs maskas sejas ādā labi saglabājas mitrums, tā kļūst tīra, maiga un svaiga. Masku tur uz sejas ne ilgāk kā pusstundu.

Atcerieties, ka ar masku uz sejas jums nekādā gadījumā nevajadzētu rādīties cilvēkos - viņi var nobīties. Vai jums ir zināms, ka dažās pasaules valstīs avokado augļus ieto matu mazgāšanai, lai tie iegūtu spīdumu un dabisku pievilcību?

Visbeidzot jāatzīmē, - ka avokado augļiem piemīt vērtīgas barības īpašības, tiem ir augsts proteīna saturs un daudz kaloriju. Veģetāriešu virtuvē avokado augļi var aizvietot gaļu.