Receptes
----------------------------------


Pīlādžogas ar cukuru.

Ogas 2—3 min. blanšē, t. i., applaucē verdošā ūdenī vai tvaikos, karstas izberž caur sietu vai izspiež sulas spiedē. Iegūto masu vienādās attiecībās samaisa ar cukuru un, nepārtraukti maisot, karsē emaljētā katlā līdz vārī­šanās temperatūrai, pēc tam konservē.

Pīlādžogu ievārījums (I variants).

700 g nomazgātu, notīrītu ogu blanšē 5 min. un ieber sietā. No šķidruma, kurā karsēja ogas, pagatavo sīrupu — 2,5 glāzes ūdens un 800 g cukura vāra līdz nepieciešamai konsistencei. Sīrupā ievieto ogas un 300 g šķēlēs sagrieztu skābas šķirnes ābolu (pirms tam ābolus blanšē 2—3 min. un skalo zem auksta ūdens strūklas). Trauku pār­sedz ar tīru drānu un atstāj 10 st. ievilkties, pēc tam atkal karsē līdz vārīšanās temperatūrai un no jauna atstāj 8 st. Pēc tam vāra vēl trīs paņēmienos 8—10 min. ar 8 st. starp­laiku. Pirms otrās vārīšanas reizes pieber 400 g cukura.

Pīlādžu salāti

22l/2 glāzes pīlādžogu, cukurs, 1 neliela biete vai rā­cenis (1/2 selerijas, 1 šķēle kāļa, 1 burkāns).
Gatavus, mīkstus, nebojātus pīlādžus nomazgā, saspiež, pieliek uz smalkas rīves sarīvētus dārzeņus un cukuru, 1 stundu tur aukstumā, lai izkustu cukurs. Lai pīlādžu garša būtu maigāka, tās var noplaucēt ar verdošu ūdeni.

Pīlādžogu ievārījums (2 variants).

Pīlādžogas ievāc pēc pirmajām salnām, kad tajās mazinājies rūgtvielu daudzums. Ogas vispirms karsē cepeš­krāsnī 1—2 st., pēc tam blanšē 5 min. No 1,5 kg cukura un 3 glāzēm ūdens pagatavo sīrupu. Pīlādžogas ievieto karstā sīrupā  un  atstāj   6—8  st.  ievilkties,  pēc  tam  uzvāra,  noņem no uguns un pēc 10—15 min. atkal vāra (vārīšanu atkārto 4—5 reizes). Tā kā pīlādžogas lēni uzsūc cukuru, ievārījumu pēc pēdējās vārīšanas atstāj tajā pašā traukā vēl 12 st. Sīrupu nolej un vāra līdz nepieciešamai konsistencei. Ogas pilda burkās un pārlej ar sīrupu.

Pīlādžu ievārījums

Uz diennakti pīlādžus iemērc aukstā ūdenī. Tad piecas reizes blanšē. Ieber verdošā sīrupā un atstāj uz 12 stundām. Pēc tam vāra 10—15 minūtes.
Sīrupam uz vienu kilogramu pīlādžogu nepie­ciešams 1,3 kg cukura un 1/4 glāzes ūdens.

Pīlādžu želeja

Pīlādžus vāra 5 minūtes, tad ūdeni nolej, uzlej jaunu ūdeni vismaz 3 centimetrus virs ogām. Vāra 20 minūtes, sastampā un vāra vēl 10 minūtes, tad salej dubultīgā marlē un ļauj šķidrumam notecēt Uz 1 litru šķidruma ņem 1,2 kg cukuru. Vāra apmēram 5—10 minūtes, lej sterilās burciņās un aizvāko.

Pīlādži medū

Cepeškrāsnī uz pannas pīlādžu ogas apcep, tad pieliek medu attiecībā 1:1 un vāra īsu brīdi. Tas ir ļoti labs līdzeklis pret saaukstēšanos un veicina urīna izdalīšanos.

Pīlādžu tēja

Vienai porcijai ņem 2 ēdamkarotes kaltētu pīlādžu ziedu un ogu. Tos pārlej ar glāzi verdoša ūdens un ļauj 2—3 minūtes ievilkties. Nokāš, pieber cukuru pēc garšas.


Putojošais pīlādžu dzēriens

Lai sagatavotu 3 litrus dzēriena, ņem 350 g pī­lādžu ogu, 3 1 ūdens, cukuru pēc garšas, 1 ēdamkaroti rozīņu. Ogas pārlasa, nomazgā, saspaida ar koka stampiņu, liek emaljētā katlā, pārlej ar ūdeni un vāra tik ilgi, līdz ogas sašķīdušas. Tad katlu noņem no uguns, pārklāj ar marli un noliek siltā vietā. Kad dzēriens sāk rūgt, to izkāš caur divkāršu marli, pieber pēc garšas cukuru, samaisa. Dzērienu salej pudelēs, katrā pudelē ieliek 3—4 rozīnes, pudeles labi aizkorķē un uzglabā guļus stāvoklī vēsā vietā.

Marinēti pīlādži

1 kg pīlādžu, 2 glāzes galda etiķa, 1/2—1 glāze cukura, 6 krustnagliņas, kanēļa miziņa, nedaudz muskatrieksta.
Pīlādžus notīra, nomazgā. No etiķa, cukura un garšvielām savāra marinādi un vāra tajā ogas, līdz tās kļūst caurspīdīgas (5—10 minūtes). Ogas kopā ar marinādi sapilda burkā, cieši aizvāko, tur aukstumā. Lai ogas nebūtu rūgtas, tās iepriekš applaucē.

Veselības dzēriens ģimenei

2 ēdamkarotes kaltētu pīlādžu ogu, 1,5 ēdamkarotes kaltētu mežrožu paauglīšu, 1 litrs ūdens. Mežrozīšu paauglīšus sasmalcina, samaisa ar pīlādžogām, pārlej ar verdošu ūdeni un liek uz uguns, vāra 10 minūtes. Pēc tam ļauj 4—5 stundas ievilkties. Izkāš, katrs pieber cukuru pēc garšas.