pīlādži

(Sorbus), rožu dz. ģints. Vasarzaļi koki, krūmi. Z. puslodē. ~100 s.; PSRS ~40. s., Lja 4 s.

Stāsti

Parastā pīlādža ogas ievāc, sākot no augusta beigām līdz pat oktobrim. Pīlādžogas satur karotinoīdus, flavonoīdus, C vitamīnu, spirtu, sorbītu, cukurus, pektīnvielas, organiskās skābes, miecvielas, ēterisko eļļu un dažādus mikroelementus, tāpēc šīs vērtīgās savvaļas ogas lieto gan kā profilaktorisku, gan arī kā ārstniecības līdzekli vitamīnu tēju pagatavošanai. Tautas medicīnā pīlādžogas lieto reimatisma, nierakmeņu un urīnpūšļa akmeņu ārstēšanai, minerālvielu maiņas traucējumu novēršanai un menstruāciju regulēšanai. Svaigu sulu lieto dizentērijas, cingas (kopā ar medu), hipertonijas, aterosklerozes ārstēšanai un kā vieglu caurejas līdzekli bērniem.
Pīlādžogu sagatavošanas veidi ir dažādi.

Losjonu taukainas ādas kopšanai sagatavot savukārt var no 2 ēdamkarotēm sasmalcinātu pīlādžogu, kam pievienota 1 ēdamkarote medus, 1 tējkarote ābolu etiķa un glāze tīra ūdens. Šis maisījums kādu pusstundu jāliek nostāvēties un beigās jāpievieno mazliet degvīna. Bet maska jebkuram ādas tipam pagatavojama no blenderī sasmalcinātām pīlādžogām, kam pievienots nedaudz medus un jebkurš piena produkts, kas ...

(Tālāk ...)

Kaltētas pīlādžu ogas izmanto vitamīnu, imunitāti nostiprinošo, organismu attīrošo un pretsaaukstēšanās augļu tēju maisījumos. Šādā veidā ar to realizāciju problēmu nav. Veikalos jau nopērkamas tējas ar kaltētiem pīlādžiem kā vienu no sastāvdaļām. Pašlaik pārdot izaudzēto ražu var, tirgojot svaigas ogas mazumtirdzniecības veikalos vai veselīgo produktu stendos. Šo realizācijas iespēju diemžēl ir par maz, lai pīlādžus sāktu audzēt daudz vairāk. Lokāli un nelielā daudzumā pīlādži tiek iepirkti alkoholisko dzērienu ražošanai. Nekādiem citiem pārstrādes produktiem pīlādžus pagaidām realizēt nevar.

(Tālāk ...)