Fenhelis

Foeniculum vulgare est species plantarum generis Foeniculi quae ad apiacearum familiam pertinet. Proprium his plantis sunt flavae flores. Folia ut condimentum ututur...

(Vairāk ...)

Stāsts

Fenhelis jau sen ir pazīstams kā garšaugs un ārstniecības augs. Pēc izskata tas līdzīgs parastajai dillei. Parastais fenhelis ir divgadīgs vai daudzgadīgs augs, kas var sasniegt pat 2 m augstumu.

Fenheļa augļi satur 2–6% aromātisko ēterisko eļļu, 9–12% taukskābju, olbaltumus u.c. Raksturīgo smaržu fenhelim piešķir anetols un fenhons.

Balta, sīpolam līdzīga sakne ar selerijai līdzīgiem kātiem un lapām kā dillēm. Nevārīts fenhelis ir kraukšķīgs un tā struktūra līdzīga selerijai. Gan bumbulim, gan lapām ir saldena anīsa garša. Nevārītam fenhelim šī garša ir izteiktāka, vārītam - maigāka.

Iepērkoties izvēlieties pēc iespējas baltākus un cietākus bumbuļus ar stingriem kātiem un maigām, zaļām lapām.

100 gramos fenheļa: 50 kilokalorijas, 2,4 grami olbaltuma, 9,7 grami ogļhidrātu, 90 miligrami C vitamīna, 6 miligrami E vitamīna, 494 miligrami kālija, 109 miligrami kalcija, 2,7 miligrami dzelzs un 51 miligrams fosfora.

Fenhelim ir spēcīga, saldeni vircota garša un anīsa smarža. Tautas medicīnā tas plaši tiek lietots pret vēdera uzpūšanos un dots arī pavisam maziem bērniem. Tam piemīt arī dezinficējoša un atkrēpošanu veicinoša iedarbība.

Fenheļa augļus, tāpat kā anīsa augļus, pievieno zivju ēdieniem un majonēzēm, kā arī dažādām marinādēm.