Receptes




----------------------------------


Svaigu balto galviņkāpostu salāti

1 neliela kāpostgalviņa, 2 ēdamkarotes etiķa, 2 ēdamkarotes augu eļļas, sāls un cukurs pēc garšas.

Kāpostus sagriež ļoti smalki, stipri apsala un ļauj 30 minūtes pastāvēt. Pēc tam ieliek dziļā traukā un aplej ar verdošu ūdeni, nosedz ar vāku un atstāj vēl 30 minūtes. Izgāž uz sieta, ļauj notecēt, nospiež, pieliek etiķi, augu eļļu, cukuru.

Balto galviņkāpostu, ābolu un burkānu salāti

1 neliela kāpostgalviņa, 2 āboli, 2 burkāni, 1 sīpols, ½ glāzes skāba krējuma, cukurs, sāls, etiķis, pipari pēc garšas.

Kāpostus sīki saēvelē, pieliek sāli, etiķi, uzsilda, nepārtraukti maisot, kamēr kāposti nosēžas trauka dibenā. Pēc tam nokāš sulu, pieliek svaigus saēvelētus burkānus un sīpolus, salmiņos sagrieztus ābolus, skābu krējumu, cukuru, piparus.

Sarkano galviņkāpostu salāti

1 kg sarkano galviņkāpostu, 1 ēdamkarote augu eļļas, sāls, cukurs, citronskābe vai etiķis pēc garšas.

Kāpostus sīki saēvelē, ieliek verdošā ūdenī uz 2 minūtēm, apmaisa, ātri notecina uz sieta. Labi nopurina, ieliek emaljētā vai porcelāna traukā, apslaka ar citronskābi vai galda etiķi un ātri samaisa (kāposti iegūst skaisti sarkanu krāsu), pēc tam pēc garšas pieliek augu eļļu, cukuru, sāli un pielej citronskābi vai etiķi. Salātu garšai jābūt asi saldai.

Variants. Kāpostus smalki saēvelē un, pieberot sāli, berž ar rokām tik ilgi, līdz tie kļūst mīksti un izdala tumšu sulu. Tad to nospiež, aplej ar ūdeni, pieliek sāli, augu eļļu un samaisa. Pēc dažām minūtēm kāposti kļūst spilgti.

500 g sarkano galviņkāpostu, 1/4 glāzes etiķa, l[2 ēdamkarotes smalkā cukura, 1 ēdamkarote augu eļļas.

Šādus salātus var pasniegt pie gaļas, medījumiem, mājputniem.

Zupa ar mīklas un skābētu kāpostu tīteņiem

600 g kviešu miltu, 600 g skābētu kāpostu, 1—2 sīpoli, 1 ēdamkarote saulespuķu eļļas, sāls un pipari pēc garšas.

Sagatavo cietu mīklu no miltiem, ūdens un sāls, izveļ plānā kārtā, sagriež mazos kvadrātiņos, uz katru kvadrātiņu uzliek kāpostu pildījumu (eļļā sacepti kāposti ar sīki sagrieztiem sīpoliem). Kvadrātus aizloka.

Sēņu vai gaļas buljonā ielaiž sagatavotos veltņus un ļauj vārīties, līdz gatavi.

Ziedkāpostu un olu dzeltenumu biezeņzupa

600 g liellopu gaļas, 2 nelielas ziedkāpostu galviņas, 150 g sviesta, 1 ēdamkarote kviešu miltu, ½ glāzes skāba vai salda krējuma, sāls pēc garšas.

Izvāra gaļas buljonu bez sīpoliem un dārzeņiem. Atsevišķi sviestā izsautē ziedkāpostus, nosedzot ar vāku.

Kad kāposti kļūst mīksti, izberž caur sietu, samaisa ar buljonu un pieliek sviestā apceptus miltus. Pasniedzot zupā ielej skābu vai saldu krējumu, samaisītus olu dzeltenumus (verdošā zupā nedrīkst liet — izveidosies putra), ātri samaisa.

Pie šīs zupas labi pasniegt gaļas pīrādziņus.

Ātrā kāpostu zupa

1/2 galviņas svaigu kāpostu, 3 kartupeļi, 1 ēdamkarote kviešu miltu, 1 tējkarote sviesta, 2—3 ēdamkarotes skāba krējuma, sāls pēc garšas.

Verdošā buljonā ieliek svaigus, sīki saēvelētus kāpostus un nedaudz kartupeļu. Kad dārzeņi izvārījušies, pieliek sviestā apceptus miltus un skābu krējumu.

Dienvidu borščs ar tomātiem

600 g liellopu gaļas, 1 neliela kāpostgalviņa, 1 biete, 1 sīpols, 10 svaigu tomātu, dilles un pētersīļi, 1 ēdamkarote kviešu miltu, 4 ēdamkarotes skāba krējuma, sāls pēc garšas.

Liellopu gaļu nomazgā, sagriež, pārlej ar aukstu ūdeni un liek vārīties. Kad buljons noputots, pieliek sīki saēvelētus kāpostus, bietes, sīpolus un tomātus. Kad tomāti izvārās, tos var izņemt, izberzt caur sietu un no jauna pievienot borščam. Pēc tam pieliek sasmalcinātus pētersīļus un diļļu zaļumus, pievieno miltus, kas saberzti ar boršča taukiem. Galdā pasniedz ar skābu krējumu.

Kāpostu un sēņu zupa

1 kāpostgalviņa, 1 l ūdens, 100 g sēņu, 1 burkāns, 3 kartupeļi, 1 pētersīlis, citrona sula, 1 ēdamkarote kviešu miltu, 2 ēdamkarotes taukvielu (sviests vai augu eļļa), dilles, sāls pēc garšas.

Svaigus kāpostus sīki saēvelē un sautē taukvielās. Pēc tam 1 l ūdens novāra sēnes, burkānus, kartupeļus, pētersīļu saknes un dilles. Ja ūdens iztvaiko, to papildina. Kad sēnes izvārītas, pievieno sautētos kāpostus un vēl nedaudz vāra uz mazas uguns. Kad kāpostu zupa gatava, tajā ielej citrona sulu, pieliek taukvielās apceptus sīpolus.

Sīpolu zupa ar kāpostiem

1 kāpostgalviņa, 1 l ūdens, 10 sīpoli, 100 g saulespuķu eļļas, 1 burkāns, 3 lauru lapas, 1 ēdamkarote kviešu miltu, dilles, 1 citrons, pipari un sāls pēc garšas.

Sīpolus sīki sagriež, apcep saulespuķu eļļā, pārlej ar ūdeni, pieliek skābētus vai svaigus sīki saēvelētus kāpostus, sagrieztus burkānus, piparus, lauru lapas, sāli. Vāra, līdz gatavi. Pievieno saulespuķu eļļā apceptus miltus. Pasniedzot pārkaisa ar diļļu zaļumiem. Ja kāposti svaigi, pēc garšas pievieno citrona sulu.

Piena zupa ar kāpostiem

1 neliela kāpostgalviņa, 6 glāzes piena, 1 burkāns, 1 pētersīlis, 1 ēdamkarote kviešu miltu, 1 tējkarote sviesta, dilles un sāls pēc garšas.

Svaigus kāpostus sīki saēvelē un vāra nelielā ūdens daudzumā kopā ar sagrieztiem burkāniem un pētersīļu saknēm, kamēr mīksti. Pielej pienu, pieliek diļļu un pētersīļu zaļumus, pievieno sviestā apceptus miltus.

Skābētu kāpostu un tomātu pīrādziņi

No miltiem, skāba krējuma, olām, kausēta sviesta, dzeramās sodas un sāls samīca mīklu. Mīklu sadala daļās, samīca katru un sarullē plānu, vidū ieliek pildījumu. Pildījuma pagatavošanai skābētos kāpostus nomazgā siltā novārītā ūdenī, noskalo aukstā, nospiež un samaisa ar svaigiem vai konservētiem tomātiem, kas izberzti caur sietu. Pēc garšas pievieno sīki sagrieztus saulespuķu eļļā apceptus sīpolus, nedaudz cukura un piparus.

Pīrādziņus var cept verdošā saulespuķu eļļā vai krāsnī.

Mīklai: 800 g kviešu miltu, 2 glāzes skāba krējuma, 3 olas, 200 g sviesta, 1/i tējkarotes dzeramās sodas, sāls pēc garšas.

Pildījumam: 500 g skābētu kāpostu, 5 tomāti, 1 sīpols, 200 g saulespuķu eļļas, 1 ēdamkarote cukura, pipari un sāls pēc garšas.

Sautēti kāposti ar speķi un tomātiem

1 kāpostgalviņa, 1 sīpols, 5 tomāti, 200 g speķa.

Sīki saēvelētus kāpostus apsala un ļauj 20 minūtes pastāvēt. Gatavus tomātus sautē savā sulā bez ūdens, lai kļūst mīksti. Nospiež kāpostus, ieliek katlā, pievieno caur sietu izberztus tomātus un uzliek uz mazas uguns. Pievieno sīpolus, kas apcepti ar gabaliņos sagrieztu speķi.

Svaigu kāpostu vietā var ņemt skābētus kāpostus.

Kāpostu tīteņi ar sēnēm

1 kāpostgalviņa (20—25 lapas), 300 g rīsu, 100 g sausu sēņu, 1 sīpols, 200 g saulespuķu eļļas, 1 glāze krējuma vai tomātu mērces, sāls un pipari pēc garšas.

Izvāra rīsus, izgāž uz sieta, aplej ar aukstu ūdeni. Novāra sēnes (svaigas vai kaltētas), sīki sagriež, samaisa ar izvārītiem rīsiem un augu eļļā apceptiem sīpoliem, pieliek pēc garšas sāli, piparus un labi samaisa. Iegūto pildījumu ieliek kāpostlapā, kas sagatavota šādi: lielu kāpostgalvu aplej ar verdošu ūdeni un noņem tai lapas. Ja lapas nav pietiekami mīkstas, tās ieliek katlā, no jauna aplej ar verdošu ūdeni un apmēram 15 minūtes ļauj pastāvēt, katlu noslēdzot ar vāku.

Kāpostu tīteņus viegli apcep saulespuķu eļļā, ieliek katlā, aplej ar sēņu buljonu tā, ka tas tikai nosedz kāpostu tīteņus, un liek uz uguns. Kad ēdiens gandrīz gatavs, pieliek skābu krējumu vai tomātu mērci. Šādus tīteņus var gatavot no skābētiem kāpostiem, ja ieskābētas veselas galviņas.  Šādas lapas nevajag plaucēt.

Svaigu kāpostu salāti

300 g balto galviņkāpostu, 1/2 glāzes dzērveņu, 1 ābols,1/2 glāzes augu eļļas mērces.
Kāpostus smalki sašķērē, bez ūdens sasilda vai arī ieliek bļodā un sastampā ar piestiņu vai koka karoti. Ābolu ar visu mizu sagriež sīkās šķēlītēs. Visus produk­tus sajauc, pieliek piedevas.

Sarkano galviņkāpostu salāti

200 g sarkano galviņkāpostu, 1 neliela selerija, 1 vidēja lieluma ābols, l/2 sīpola, l/2 skābēta gurķa, 1 glāze majonēzes, krējuma vai augu eļļas mērces.
Sarkanos galviņkāpostus sašķērē, pasilda kastroli vai sastampā bļodā. Seleriju, ābolu un sīpolu sarīvē, skābēto gurķi sagriež nelielos kubiņos. Visus produktus sajauc un pārlej ar mērci. Var ņemt divu mērču maisījumu (krējuma mērci un augu eļļas mērci vai krējuma mērci un majonēzi).

Svaigu kāpostu salāti ar seleriju un āboliem

150 g balto vai sarkano galviņkāpostu, 150 g seleriju, 150 g skābu ābolu, augu eļļas mērce vai majonēze.
Kāpostus sašķērē, pasilda vai sastampā. Seleriju sarīvē uz rupjas rīves vai sagriež salmiņos. Ābolu sarīvē. Visus produktus sajauc ar mērci.

Svaigu kāpostu salāti ar skābētu gurķi

300 g balto vai sarkano galviņkāpostu, 23 skābēti gurķi, 1/2 glāzes augu eļļas vai krējuma, cukurs.
Kāpostus sašķērē, pasilda vai sastampā pavisam mīkstus, gurķus sagriež plānās šķēlītēs. Produktus sajauc un pieliek piedevas.

Svaigu kāpostu salāti ar lokiem

400 g balto vai sarkano galviņkāpostu, 2 sīpoli, sāls, cukurs, 34 ēdamkarotes augu eļļas, skāba sula vai etiķis.
Pie sašķērētiem kāpostiem, kas sastampāti mīksti, pieliek pārējos produktus un piedevas. Sīpolu sarīvē vai sagriež ripiņās.

Svaigu kāpostu salāti ar tomātiem

200 g balto vai sarkano galviņkāpostu, 23 tomāti, 1 puravs, 1 selerija, 46 ēdamkarotes augu eļļas vai biezpiena mērces, citronu vai ogu sula, seleriju un pētersīļu zaļumi.
Nomazgātus kāpostus sašķērē, sastampā, pieliek tomātu šķēles, plānas purava ripiņas, smalki sarīvētu seleriju un mērci. Pielej citronu vai ogu sulu un pārkaisa ar zaļumiem.

Svaigu kāpostu salāti ar sarkanajiem pipariem

250 g balto vai sarkano galviņkāpostu, 2 pākstis saldo sarkano piparu, 1 neliels sīpols vai loki, 1 ābols, 1/2 glāzes augu eļļas mērces, dilles, pētersīļu zaļumi.
Nomazgātus kāpostus sašķērē, nedaudz pasilda, līdz tie kļūst mīkstāki. Piparu pākstis, sīpolu un nenomizoti ābolu sagriež plānās šķēlītēs vai salmiņos. Visus produktus sajauc, pieliek piedevas. Izrotā ar zaļumu lapām.

Svaigu kāpostu salāti ar redīsiem

250 g balto galviņkāpostu, 1 neliels gurķis, 1 neliels sīpols, 2 ēdamkarotes sasmalcinātu zaļumu, 1/2—3/4 glāzes kefīra mērces.
Nomazgātus kāpostus sašķērē, sastampā vai pasilda, kamēr kļūst mīksti. Sīpolu un nemizotu gurķi sasmalcina. Visus produktus sajauc ar mērci, pieliek piedevas. Izrotā ar redīsiem.

Svaigu kāpostu salāti ar apelsīnu

250 g balto vai sarkano galviņkāpostu, 1 citrons, 1 apel­sīns, 1 liets skābs ābols, ½ - 3/4 glāzes majonēzes.
Nomazgātus kāpostus sašķērē, sastampā vai pasilda, kamēr tie kļūst mīksti, apslaka ar citrona sulu, 1 stundu tur aukstumā. Pieliek apelsīna gabaliņus un sarīvētu ābolu, sajauc ar mērci, pieliek piedevas.

Skābētu kāpostu salāti

400 g labu skābētu kāpostu, 2 ēdamkarotes cukura vai medus (2 ēdamkarotes augu eļļas, ķimenes, dzērvenes)
Kāpostus sajauc ar pārējiem produktiem un pieliek piedevas. Pēc vēlēšanās pieber ķimenes vai dzērvenes.

Skābētu kāpostu salāti ar burkāniem vai bietēm

200 g skābētu kāpostu, 2—5 burkāni vai 1—2 bietes, 12 skābi āboli, cukurs (3—4 ēdamkarotes augu eļļas vai krējuma).
Skābētus kāpostus sajauc ar rīvētiem burkāniem vai bietēm  pieliek šķēlītēs sagrieztus ābolus un cukuru. Pēc vēlēšanās pārlej ar augu eļļu vai krējumu.

Skābētu kāpostu salāti ar ķirbi

300 g skābētu kāpostu, 200 g ķirbja, 2 glāzes dzērveņu vai 2—3 skābi āboli, 3—4 ēdamkarotes majonēzes vai augu eļļas, cukurs, sāls, diļļu zaļumi.
Skābētus kāpostus sajauc ar salmiņos sagrieztu vai sarīvētu ķirbi, saspiestām dzērvenēm vai sarīvētiem āboliem un mērci, pieliek piedevas. Pārkaisa ar sasmalcinātiem pētersīļu zaļumiem.

Briseles kāpostu salāti

300 g Briseles kāpostu, 1 sīpols vai 100 g loku, 1 sarkano piparu pāksts, 2 tomāti, sāls, cukurs, pipari, 1 citrona sula, 72 glāzes majonēzes vai 3 ēdamkarotes augu eļļas, salātu lapas, diļļu vai pētersīļu zaļumi.
Briseles kāpostus sagriež salmiņos, sīpolu sarīvē, lokus sasmalcina, sarkano piparu pāksti un tomātus sagriež sīkās, plānās šķēlītēs. Dārzeņiem pieliek piedevas, ap­slaka ar citronu sulu, 1 stundu tur aukstumā, lai ievelkas, tad pielej majonēzi vai augu eļļu. Salātu porcijas liek uz salātu lapām, pārkaisa ar diļļu vai pētersīļu zaļumiem.

Skābētu kāpostu salāti ar aprikozēm

300 g skābētu kāpostu vai 400 g svaigu kāpostu, sāls, pipari, ķimenes, 1 glāze aprikožu, 2 ēdamkarotes skābas sulas, l/2 glāzes majonēzes, l/2 glāzes putukrējuma (2 citrona šķēlītes).

Skābētus kāpostus sajauc ar svaigām, marinētām vai kompotā izvārītām aprikozēm, pieber sāli, piparus un pie­lej skābu sulu, majonēzi, sajauktu ar putukrējumu. Izrotā ar aprikožu vai citrona šķēlītēm. Pie svaigiem kāpostiem pielej vairāk skābas sulas.

Skābētu kāpostu salāti ar rutkiem

300 g skābētu kāpostu, 1 vidēja lieluma rutks vai 2 ēdamkarotes mārrutku, 1 sīpols, sāls, cukurs, 1 tējka­rote ķimeņu,  l/2 glāzes biezpiena mērces vai augu eļļas.
Skābētus kāpostus sajauc ar sarīvētu rutku, pievieno sasmalcinātu sīpolu, piedevas un mērci. Ja kāposti nav pietiekami skābi, pielej skābu sulu vai etiķi.

Skābētu kāpostu salāti ar datelēm un rozīnēm

300 g skābētu kāpostu, 1 glāze dateļu, 1/2 glāzes rozīņu, sāls, cukurs, 1/2 glāzes augu eļļas vai krējuma mērces (skāba sula vai etiķis).
No datelēm izņem kauliņus, tās sīki sagriež. Rozīnes nomazgā ar karstu ūdeni un nosusina. Visus produktus sajauc un pieliek piedevas. Ja vajadzīgs, kāpostiem pielej skābu sulu.

Skābētu kāpostu salāti ar sīpoliem

300 g skābētu kāpostu, 3—4 sīpoli vai 2 sīpoli un 100 g loku, 3/4 glāzes rūgušpiena mērces, 1/2 ēdamkarotes ķimeņu, sāls, cukurs, sarkanie pipari.
Nomazgātus un nomizotus sīpolus sagriež plānās ripiņās, lokus sasmalcina. Visus produktus sajauc un pieliek piedevas.

Savojas kāpostu salāti

¼  savojas kāpostu galviņas (400 g), 1 sīpols vai 2 ķip­loka daiviņas, 1 ābols vai citrons, 1 ēdamkarote mārrutku, 1/2 glāzes augu eļļas vai rūgušpiena mērces.
Kāpostgalviņu nomazgā, sīki sagriež, sastampā ar koka karoti, pieliek sasmalcinātu sīpolu vai sarīvētu ķiploku, mārrutkus, ābolu vai citrona sulu. Sajauc ar mērci un pieliek piedevas.

Kāpostu tīteņi ar kviešu biezputru

1 kāpostgalviņa (20—25 lapas), 2 l piena, 400 g putraimu, 200 g sviesta, 1 glāze skāba krējuma vai tomātu mērces, 1 glāze buljona, sāls pēc garšas.

Kāpostu lapas sagatavo tāpat kā iepriekšējā receptē.

Pildījumu pagatavo: izvāra pienā kviešu putraimu biezputru, pēc garšas pieliek sviestu. Ietin kāpostu lapā, apcep, ieliek katlā un aplej ar skābu krējumu vai tomātu mērci uz pusēm ar buljonu, sautē.

Skābēti kāposti

1 kg kāpostu, 1—½ ēdamkarotes sāls, 300—400 g burkānu, paprika un lauru lapas pēc garšas.

Blīvas, nelielas, pilnīgi ienākušās kāpostgalviņas notīra no ārējām zaļajām un apvītušajām lapām, sagriež četrās daļās, izgriež kacenu, pēc tam sīki saēvelē. Saēvelētos kāpostus pārkaisa ar sāli, nosedz ar vāku un atstāj, ļauj 15 minūtes nostāvēties, pēc tam kāpostus saberž ar rokām, lai tie kļūtu mīksti. Tīrā emaljētā traukā kāpostus ieber plānā kārtā, pārkaisa ar sīki sagrieztiem burkāniem un, ja vēlas, papriku un lauru lapām.

Katru kārtu rūpīgi noblīvē ar koka stampiņu tā, lai parādās sula. Blīvi saliekot, apgrūtināta gaisa iekļūšana spainī, līdz ar to pasargā kāpostus no pūšanas.

Lai rūgšanas procesā izdalījusies sula nelītu pāri trauka malām, kāpostus nevajag likt līdz trauka malai. Kāpostus piespiež ar labi nomazgātu un applaucētu

koka vāku un slogu (nomazgātu akmeni). Pēc 3—4 dienām virspusē sāk parādīties gaisa pūslīši, kas nozīmē, ka sākusies rūgšana. Pēc tam parādās putas, kuras vajag noņemt atkarībā no izdalīšanās daudzuma. Skābēšanas laikā kāposti vairākas reizes jāizdursta ar tīru mietu, lai izkļūtu radušās gāzes. Jāseko, lai kāposti visu laiku būtu pārklāti ar sulu. Ja skābstot izdalās pārāk maz sulas, jāpielej sālījums (1 glāzē vārīta ūdens 3U—1 tējkarote sāls). Baltās putas, kas izveidojas jānoņem, bet koka vāks un akmens jāapmazgā ar verdošu ūdeni.

Marinēti kāposti

1 kg kāpostu, ½ glāzes vīna etiķa, 2l/2 glāzes ūdens, ½ glāzes smalkā cukura, 10 graudiņi smaržīgo piparu, 1 lauru lapa, 1 ēdamkarote sāls.

Pēc iepriekšējās receptes sagatavotus kāpostus sīki saēvelē, samaisa ar sāli (½ ēdamkarotes), viegli saberž ar rokām, nospiež, ieliek burkā, aplej ar atdzesētu marinādi, burku nosien ar pergamenta papīru un uzglabā sausā, vēsā vietā.

Marinādes pagatavošanai katliņā ielej vīna etiķi un ūdeni, pieliek sāli (½ ēdamkarotes), cukuru, smaržīgos piparus, lauru lapas, uzvāra, pēc tam atdzesē.

Cepti kolrābji ar sieru

600 g kolrābju, 2 olas, 30 g rīvmaizes, 50 g sviesta, 1/2 glāzes sarīvēta siera (Holandes siera tipa).

Jaunus kolrābjus nomizo, nomazgā un izvāra sālsūdenī. Izņem no ūdens, atdzesē un sagriež aplīšos. Pēc tam katrā aplītī ieliek jēlu olu, apvārta rīvmaizē un apcep sviestā no abām pusēm. Ceptos kolrābjus pārkaisa ar sarīvētu sieru.

Baltie galviņkāposti, sacepti ar sieru

2 kg balto galviņkāpostu, 3 ēdamkarotes sviesta, 3 ēdamkarotes sīki sagrieztu sīpolu, 3 ēdamkarotes kviešu miltu, 7 tējkarotes muskatrieksta, 2 tējkarotes sāls, ½ tējkarotes svaigi samaltu smaržīgo piparu, 2 glāzes piena, 1 lauru lapa, 1 glāze sarīvēta siera (Šveices siera tipa), 3 ēdamkarotes rīvmaizes.

Kāpostus sakapā, ieliek verdošā ūdenī un vāra 10 minūtes. Notecina uz sieta. Vienlaikus uz pannas izkausē sviestu un tajā piecas minūtes cep sīpolus. Pieliek miltus, muskatriekstu, sāli un piparus. Labi samaisa. Tievā strūkliņā pielej pienu, nepārtraukti vārot (20 minūtes) uz mazas uguns. Izņem lauru lapas un pieliek 3/4 glāzes sarīvēta siera. Samaisa ar kāpostiem, pieliek sāli pēc garšas un ieliek dziļā pannā. Virsū uzkaisa atlikušo sieru, kas samaisīts ar rīvmaizi. Pannu ieliek uz 15 minūtēm iepriekš stipri sakarsētā cepeškrāsnī un tur tik ilgi, kamēr kāposti kļūst gaiši brūni.

Kāpostu kotletes ar āboliem

800 g kāpostu, 1 glāze piena, 150 g ābolu, 60 g mannas, 1 ola, 40 g rīvmaizes, 50 g sviesta, sāls pēc garšas.

Notīrītus svaigus kāpostus nomazgā, sīki saēvelē un liek pienā ar ūdens piedevu. Pēc tam pieliek nomizotus, sīki sagrieztus ābolus, patur pienā, tad pieliek mannu, samaisa, patur 10 minūtes, pieliek sāli, olas. Veido kotletes, apvārta rīvmaizē un cep.

Kāpostu sacepums

700 g kāpostu, 60 g mannas, 2 olas, 2 ēdamkarotes sviesta, 2 ēdamkarotes rīvmaizes, 100 g Holandes siera, 1 glāze skāba krējuma.

Svaigus kāpostus sakapā, ieliek traukā nelielā ūdens daudzumā, nosedz ar vāku. Sarīvē sieru.

Kāpostus, mannu, sviestu, olas, sieru samaisa un ieliek ar sviestu izsmērētā sautējamā traukā, pieliek skābu krējumu (1 ēdamkaroti), apkaisa ar rīvmaizi un sacep. Pasniedzot pārlej ar skābu krējumu.

Ar biezpienu pildīti kāpostu tīteņi

300 g kāpostu, 200 g biezpiena, 60 g risu, 1 ola, 50 g sviesta vai margarīna, ½ glazēs krējuma, zaļumi, sāls un pipari pēc garšas.

Birstošu rīsu biezputru atdzesē līdz istabas temperatūrai, samaisa ar nevārītām olām un saberztu biezpienu, iepriekš pieliekot sāli un piparus. Pildījumu ietin kāpostu lapā, kas sagatavota, kā noradīts «Kāpostu tīteņi ar sēnēm».

Tīteņus apcep sviestā, liek sautējama katla vai pannā,' aplej ar krējumu un sautē cepeškrāsnī. Pasniedzot pārlej ar krējumu, kurā tie sautēti, pārkaisa ar diļļu un pētersīļu zaļumiem.

Sautēti sarkanie galviņkāposti ar ēdamiem kastaņiem

500 g sarkano galviņkāpostu, ½ glazēs buljona, 50 g cūku tauku, 9—10 g ēdamo kastaņu, sāls un pipari pēc garšas.

Kāpostus sagriež salmiņos. Ieliek māla traukā, pārlej ar buljonu, pieliek cūku taukus, sāli, piparus. Notīra un sīki sagriež svaigus ēdamos kastaņus, tos samaisa ar kāpostiem un sautē, līdz gatavi.

Vārīti Briseles kāposti

Atlasa sīkas, cietas galviņas. Izvāra sāļā ūdenī (nedrīkst pārvārīt). Nosusina uz sieta, pieliek sviestu, pēc garšas pieliek sāli un piparus. Lieto kā piedevu.

Sarkanie galviņkāposti ar rīsiem

1 sarkano galviņkāpostu galviņa, 4 sīpoli, 125 g risu, 3 ēdamkarotes upeņu ievārījuma, ½ glāzes buljona, 100 g cūku tauku.

Sīpolus sasmalcina un apcep cūku taukos. Nelielu sarkano galviņkāpostu galviņu sīki sagriež, samaisa ar sīpoliem, liek emaljētā traukā kārtām ar rīsiem» virsū uzliek rīsu kārtu, kuriem pievieno upeņu ievārījumu, cūku taukus un buljonu. Trauku blīvi noslēdz ar vāku un vāra 4—5 stundas uz mazas uguns.

Briseles kāposti rīvmaizes mērcē

Sagrieztas un nomazgātas kāpostu galviņas novāra sālsūdenī un notecina uz sieta. Tad galviņas nedaudz apcep sviestā, pārkaisa ar sāli un pipariem. Pirms pasniegšanas kāpostus pārlej ar rīvmaizes mērci (izkausē sviestu, izkāš, pievieno apceptu rīvmaizi, citrona sulu, sāli un samaisa). Šo mērci var pasniegt pie jebkuriem kāpostiem.

Mērcei: 400 g sviesta, 100 g rīvmaizes, 2 citroni, sāls pēc garšas.

Cepti Briseles kāposti

500 g Briseles kāpostu, 2 ēdamkarotes sviesta, ½ glāzes piena mērces, 2 tējkarotes tomātu pastas, 100 g sarīvēta siera.

Apstrādātus kāpostus izvāra sālsūdenī, notecina uz sieta, apkaltē, pēc tam apcep sviestā, pārlej ar nelielu piena mērces daudzumu, kam pievienots sviests. Liek uz pannas, apslaka ar tomātu pastu, apkaisa ar sarīvētu sieru un cep cepeškrāsnī, līdz izveidojas brūna garoziņa.

Kolrābji piena mērcē

500 g kolrābju, 2 ēdamkarotes sviesta, ½ glāzes piena mērces. Šķidrai mērcei: 2 glāzes piena, 30 g kviešu miltu, 30 g sviesta, sāls pēc garšas.

Nomizotus kolrābjus sagriež šķēlītēs. Pievieno nedaudz sviesta un piena un, kad kolrābji gatavi, pieliek piena mērci. Lieto kā patstāvīgu ēdienu vai piedevu.

Piena mērces pagatavošanai miltus izkaltē, saberž ar sviestu, atšķaida nelielā karsta piena daudzumā, uzvāra un izkāš. Piena mērci var pagatavot šķidru un biezu. Pagatavojot biezu mērci, pieliek divreiz vairāk miltu.

Sautēti kolrābji

500 g kolrābju, 50 g sviesta, 2 ēdamkarotes miltu, ½ glāzes skāba krējuma, 4 tējkarotes tomātu biezeņa, pipari un kanēlis pēc garšas.

Kolrābjus nomizo, sagriež nelielās šķēlītēs, apkaisa ar sāli, apviļā miltos un mazliet apcep sviestā. Pēc tam kolrābjus ieliek katliņā, pieliek nedaudz piparu un kanēļa, pievieno ar skābu krējumu samaisītu tomātu biezeni. Kolrābjus sautē 40 minūtes ar vāku noslēgtā traukā. Pasniedzot pārkaisa ar pētersīļu un diļļu zaļumiem.

Brūnā kāpostu zupa

2 - 2,5 1 buljona vai ūdens, 50 g sviesta, 500 g kāpostu, 100 g burkānu, 400 g kartupeļu, 50 g seleriju, 1 liels sīpols, sāls, pipari, zaļumi, skābs krējums vai tomātu mērce.

Kāpostus un sīpolu sagriež, sviestu sabrūnina un, pastāvīgi maisot, tajā cep sīpolu un kāpostus, kamēr tie kļūst zeltaini. Uzlej karstu šķidrumu, pievieno salmiņos sagrieztus burkānus  un selerijas. Pēc .minūtēm piecām pievieno kubiņos sagrieztus kartupeļus. Pasniedzot pārkaisa ar zaļumiem, var pielikt arī krējumu vai tomātu mērci.

Saldskābais kāpostu sautējums

1 kg svaigu kāpostu, 1 neliels sīpols, 100 g sviesta vai margarīna, 1 - 2 skābi āboli, l6o g krējuma, 1 ēdamkarote miltu, sāls, cukurs, ķimenes, citronskābe pēc garšas.

Sīpolu smalki sagriež un sviestā apcep. Sagrieztus kāpostus liek katliņā, uzlej nedaudz ūdens un sautē. Kad kāposti pusgatavi, pievieno sīpolu ar sviestu un sarīvētus ābolus. Kad kāposti mīksti, uztumē ar miltiem, pievieno krējumu un garšvielas. Visu uzvāra. Ēd ar kartupeļiem vai kā piedevu pie gaļas ēdieniem.

Sacepums ar desiņām

600 g skābu kāpostu, 600 g kartupeļu, 300 g desas, 100 g speķa, 1 liels sīpols, 100 g sviesta, 0,5 l buljona.

Kāpostus buljonā izsautē pusmīkstus. Sīpolu smalki sagriež, apcep un iejauc kāpostos.

Novārītus kartupeļus atdzesē un sagriež šķēlēs. Desu sagriež ripiņās un viegli apcep. Visu liek kārtām labi ieziestā veidnē. Uzliek sviesta piciņas un cepeškrāsnī cep, līdz ir gatavs.

Kāpostu klimpas

600 g kāpostu, 100 g sviesta, 3 olas, 100 g salda krējuma, sāls, milti.

Kāpostgalviņu novāra sālsūdenī, izgriež kacenu un cietās «ribas», lapas smalki sakapā un 10 minūtes sautē.

Olas sakuļ ar sāli, pielej krējumu, iejauc atdzesētajos kāpostos, pieliek miltus, lai masa turētos kopā. Ar tējkaroti veido nelielas klimpas un liek verdošā sālsūdenī.

Klimpas pasniedz, pārlietas ar sabrūninātu sviestu vai skābu krējumu, vai arī kā buljona piedevu.

Kāpostu tefteļi

700 g svaigu kāpostu, 200 g liellopa gaļas, 200 g treknas cūkgaļas, 100 g rīvmaizes, 3-4 olas, sviests vai krējums, pipari, sāls.

Kāpostus applaucē, atdzesē un kopā ar gaļu samaļ. Tad pievieno rīvmaizi, olas, sāli, piparus un samīca. Izveido iegarenus, neliekās tefteļus un sālsūdenī vāra līdz gatavi. Pasniedz ar skābu krējumu vai sabrūninātu sviestu.

Kāpostu kotletes

800 g svaigu kāpostu; 2 - 3 olas, 2-3 ēdamkarotes miltu, sāls, sviests cepšanai.

Kāpostus apvāra sālsūdenī, sakapā (var pievienot apceptu sīpolu), sajauc ar sakultām olām, sāli, miltiem.

Mīklu ar karoti liek sakarsētā sviestā un cep gaiši brūnās kotletes. Pasniedz karstas ar skābu krējumu vai speķa mērci.