Receptes

Dārzeņu salāti ar rāceņiem

Vārītus rāceņus sagriež šķēlītēs, izvārītus ziedkāpostus sadala sīkas galviņās, novārītus sparģeļus sagriež 3 cm gabaliņos, novārītas pupiņu pākstis — rombveida gabaliņos. Sparģeļus var pilnīgi aizstāt ar pākšu pupiņam un, otrādi, — pākšu pupiņas ar sparģeļiem. Svaigus gurķus un svaigus tomātus sagriež šķēlītēs. Sagatavotos dārzeņus jauc ar sīki sagrieztiem zaļiem salātiem, pieliek skābu krējumu vai majonēzes mērci, sali, piparus, cukuru, etiķi. Salātu traukā liek ar kaudzi. Rota ar olas šķēlītēm, tomātiem, gurķiem, zaļajiem salātiem.

Pupiņu pākšu vietā var ņemt konservētus zaļos zirnīšus.

200 g rāceņu, 100 g ziedkāpostu, 100 g zaļo salātu, 100 g pupiņu pākšu vai konservētu zaļo zirnīšu, 100 g sparģeļu, 100 g svaigu gurķu, 150 g svaigu tomātu,

4 olas, 150 g skāba krējuma vai majonēzes, 1 ēdamkarote smalkā cukura, 1 ēdamkarote 3% etiķa, sāls un pipari pēc garšas.

Rāceņu salāti

2—3 rāceņi, 1/2 glāzes jāņogu vai dzērveņu, cukurs vai medus (dilles vai ķimenes).

Notīrītus rāceņus sarīvē vai sagriež salmiņos, sajauc ar saspiestām ogām un pieliek piedevas. Var pārkaisīt ar sasmalcinātām dillēm vai ķimenēm.

Rācenis ar sēņu pildījumu

Rāceņi (vid. lieli) — 5 gab., sēnes — 300 g, sīpoli — 50 g, sviests — 50 g, milti — 50 g, 1 ola, pētersīļa dilles, rīvmaize, sāls, pipari.

Rāceni nomizo, apsala un novāra. Izņem no katla un atdzesē. Ar asu nazi nogriež rāceņa augšējo daļu 1 cm biezumā un ar tējkaroti uzmanīgi izdobj vidu. Sīki sagrieztas sēnes cep sviesta kopā ar sīpoliem, pievieno rīvmaizi, cieti vārītu saberztu olu, kā arī sasmalcinātus zaļumus. Visu samaisa un ar iegūto masu piepilda rāceni, uzsedz 'Vāciņu". Sagatavotos rāceņus liek ar taukvielu ieziestā pannā, pielej nedaudz ūdens un cep. Pasniedz ar balto mērci.
Mērce: 2 ēd. k. miltu apcep 50 g sviesta, atšķaida ar glāzi senu buljona un pusglāzi krējuma. Gatavu, izkāstu pārlej rāceņiem.

Loku salāti ar kāļiem

3 palieli sīpoli, 1 šķēle (75 g) kāļa, 1 neliela (50 g) selerija, majonēze, skāba krējuma mērce vai augu eļļas mērce, dilles vai pētersīļu zaļumi.

Sīpolus un seleriju sarīvē un smalkas rīves, kāli sagriež salmiņos vai sarīvē uz rupjas rīves, visus produktus sajauc ar mērci un ieliek salāttraukā. Pārkaisa ar sasmalcinātiem zaļumiem.

Karstie kāļu salāti

1 neliels kālis, 1/2 glāzes augu eļļas, 1 sīpols, 1 ēdamkarote sakapāta sīpola vai loku.
Nomazgātu kāli sagriež kubiņos vai salmiņos un novāra nelielā ūdens daudzumā. Ūdeni nolej un izmanto zupai, kāli aplej ar augu eļļas mērci, iepriekš tai pieliekot sarīvētu sīpolu un sasmalcinātus maurlokus vai lokus.

Cepti kāļi

200 g kāļu, sāls, 2 olas, 10 g rīvmaizes, 50 g kviešu miltu, ķimenes, sviests vai augu eļļa.

Vidēja lieluma kāļus ar suku labi nomazgā, liek cepeškrāsnī uz restēm un cep, kamēr mīksti. Tad nomizo, sagriež šķēlēs, pārkaisa ar ķimenēm, iemērc ar sāli sakultā olā, apviļā rīvmaizē, kas sajaukta ar miltiem, un cep sviestā vai augu eļļā no abām pusēm brūnas.
Pasniedz siltus ar skābu krējumu vai aukstus ar brūkleņu ievārījumu.

Pildīti kāļi

2 kāļi, 500 g maltas gaļas, liellopu kauli buljonam, 1 skābs gurķis, 2 sīpoli, garšsaknes, sāls, pipari, 4 šķēlītes siera, zaļumi.

No kauliem vara buljonu, tad ievieto nomizotus kāļus, pievieno sali, garšsaknes. Kad kāļi pusmīksti, tos izņem, nedaudz atdzesē, tad uzmanīgi izdobj vidus. Iedobumu izkaisa ar sāli, pipariem, ievieto pildījumu. To pārliek ar siera šķēlītēm.
Pildījumam malto gaļu apcep, pievieno saceptus sīpolus, skābo sasmalcināto gurķi un sasmalcinātas, buljonā vārītas garšsaknes. Pildījumam tāpat var izmantot buljonā vārītu, pēc tam samaltu gaļu vai maltas gaļas un novārītu rīsu maisījumu. Lai kāļi cepot neizžūtu, to malas aptin ar folija papīru. Kāļus ievieto ugunsdrošā stikla veidnē vai saliek uz cepamās pannas, virsū uzliek pa piciņai sviesta vai skāba bieza krējuma un sakarsētā cepeškrāsnī cep. Kāļus var pasniegt ar turpat uz pannas izceptiem kartupeļiem, kartupeļu biezeni vai maizi. Piedevām var pasniegt skāba krējuma, tomātu vai zaļumu mērci.

Dārzeņu salāti ar kāļiem

Izvārītus burkānus, kāļus, kartupeļus un pupiņu pākstis sagriež kubiņos, pieliek konservētus zaļos zirnīšus, skābētu gurķu šķēlītes un sīki sagrieztus pētersīļu zaļumus. Kartupeļus var pilnīgi aizstāt ar kāļiem, bet pupiņu pākstis — ar konservētiem zaļajiem zirnīšiem. Dārzeņiem pieliek majonēzi, sāli un piparus.

Salātus liek salātu traukā ar kaudzi, apkārt kaudzei apliek olīvas (bez kauliņiem) un cieti novārītas šķēlītes sagrieztas olas.

Pētersīļus var aizstāt ar sīki sagrieztu estragonu vai samaisīt vienādās daļās estragonu ar pētersīļiem. Pētersīļu vietā var ņemt arī salātu lapiņas.

100 g kāļu, 100 g burkānu, 100 g kartupeļu, 100 g pupiņu pākšu, 100 g konservētu zaļo zirnīšu, 100 g skābētu gurķu, 200 g olīvu, 4 olas, 50 g pētersīļu zaļumu, 200 g majonēzes, pipari un sāls pēc garšas,

Rāceņu biezeņzupa

Rāceņus nomazgā, nemizotus uzkarsē ūdenī līdz viršanai, vēlreiz nomazgā, nogriež zaļo galvu, nomizo, sagriež gabaliņos, aplej ar ūdeni (lai tikko nosedz rāceņus, izvāra, karstu izberž caur sietu, apkaisa ar apgrauzdētiem miltiem, labi samaisa, uzvāra. Pēc garšas atšķaida ar gaļas buljonu un vēlreiz uzvāra.

500 g rāceņu, 1 ēdamkarote kviešu miltu, 1 ēdamkarote sviesta, gaļas buljons.

Rāceņu biezeņzupa ar kartupeļiem un kāpostiem

Sālsūdenī atsevišķi izvāra rāceņus, kartupeļus un kāpostus (baltos galviņkāpostus vai ziedkāpostus). Dārzeņus notecina uz sieta, izberž caur to, visus samaisa kopā. Novārījumus, kuros vārījās dārzeņi, arī salej kopā, dārzeņu biezeni atšķaida ar iegūto novārījumu vēlamajā biezumā. Biezeņzupai var pielikt buljonā izmērcētu, caur sietu izberztu cietas baltmaizes mīkstumu un skābu krējumu. Pasniedzot galda, var pielikt konservētus zaļos zirnīšus.

500 g rāceņu, 400 g kartupeļu, 300 g balto galviņ-kāpostu vai ' ziedkāpostu, 200 g cietas baltmaizes, 1/2 glāzes skāba krējuma, 6 ēdamkarotes konservētu zaļo zirnīšu, sāls pēc garšas.

Piena zupa ar kabačiem, rāceņiem un sīkiem makaroniem

200 g rāceņu, 500 g piena, 50 g kabaču, 50 g puravu, 50 g biešu lapu, 25 g šiku makaronu, 1 ēdamkarote sviesta, sāls pēc garšas.

Rāceņus sagriež 3—4 cm garos un apmēram 1_ cm diametra stienīšos, puravus sīki sagriež, visus dārzeņus kopā apcep taukos, ieliek verdošā pienā, kas atšķaidīts ar ūdeni (vienādās daļās), uzvāra, pieliek kabačus, kas arī sagriezti tādos pašos stienīšos kā rāceņi, sīkus makaronus un vāra, līdz gatavi. Pirms vārīšanas beigām pieliek iepriekš sagrieztas un izvārītas biešu lapas.

Kāļu piena zupa

Kāļus nomazgā, ieliek katliņā aukstā ūdenī, uzvāra, izņem, sīki sagriež, atkal liek katliņā verdošā ūdenī. Ieber griķus, pieliek zaļus sagrieztus kartupeļus, sviestu un sāli. Kad kāļi gandrīz izvārījušies, pielej pienu, uzvāra un vāra uz mazas uguns līdz gatavībai.

3 kāļi, 4 glāzes ūdens, 1/2 glāzes griķu, 5 kartupeļi, 100 g sviesta, 6 glāzes piena, sāls pēc garšas,

Rāceņu aukstā zupa

Izvārītus un atdzesētus rāceņus, ziedkāpostus, burkānus, kā arī svaigus gurķus sagriež mazos kubiņos. Sīpolu lokus sīki sagriež un saspaida ar karoti, pieliek nedaudz sāls, lai tie kļūtu mīksti un veidotos sula. Cieti novārītu olu noloba, atdala olas baltumu no dzeltenuma, baltumu sagriež sīkos gabaliņos, bet dzeltenumu saberž ar sinepēm.

Saberztiem sīpolu lokiem pieliek saberztos olu dzeltenumus, skābu krējumu, cukuru, sāli, visu samaisa, atšķaida ar kvasu, pieliek sagrieztus rāceņus, burkānus un ziedkāpostus. Pasniedzot pieliek sagrieztus diļļu zaļumus.

2 rāceņi, 1 karote maizes kvasa, 112 nelielas ziedkāpostu galviņas, 1 burkāns, 2 svaigi gurķi, 50—75 g sīpolloku, 2 olas, 2 ēdamkarotes skāba krējuma, 1 tējkarote smalkā cukura, sāls pēc garšas.

Ar maltu gaļu pildīti kāļi

Kāļus nomizo, nomazgā, ieliek verdošā sālsūdenī, strauji uzvāra, izņem, nogriež galus. Kāļiem ar tējkaroti izgrebj vidu, piepilda ar sagatavoto pildījumu.

Pildījuma gatavošanai samaļ liellopu gaļu, pieliek ūdenī vai buljonā izmērcētu viegli nospiestu baltmaizi, olas dzeltenumus, piparus, sāli pēc garšas, uz rīves sarīvētus sīpolus, izkausētu sviestu un krējumu, visu labi samaisa.

Pildītiem kāļiem uzliek nogrieztos galus, pārsien ar diegu, ieliek katlā un pārlej ar ūdeni vai buljonu. Vāra uz mazas uguns, līdz kāļi kļūst mīksti. Tad pieliek

1 ēdamkaroti miltu, kas saberzti ar 1 ēdamkaroti sviesta, un uzvāra.

6 kāļi, 800 g liellopu gaļas, 1 pilsētas baltmaizes kukulītis, 2 olu dzeltenumi, 4 glāzes buljona, pipari un sāls pēc garšas, 3 ēdamkarotes krējuma, 1 ēdamkarote miltu, 150 g sviesta, 1 sīpols.

Ar rīsiem vai mannu pildīti rāceņi

Rāceņus nomizo, aplej ar aukstu ūdeni, vāra, līdz mīksti. Izņem vidu un izveidojušos dobumu piepilda ar rīsiem vai mannu, apber ar sarīvētu sieru, aplej ar izkausētu sviestu un cep. Pasniedz ar skābu krējumu vai skāba krējuma un tomātu mērci.

Rīsu pildījumam rīsus pārlasa, nomazgā, apžāvē. Nomizotus sīpolus sīki sagriež, apcep sviestā, pieliek ap-žāvētos sagatavotos rīsus un maisot visu kopā cep. Kad rīsi kļūst balti, pielej buljonu, vāra dažas minūtes, nosedz ar vāku, liek cepeškrāsnī un cep līdz gatavībai. Gataviem rīsiem pieliek vārītas sagrieztas olas, sagrieztus pētersīļu un diļļu zaļumus.

Mannas pildījumam mannu ieber sautējamā traukā, kur izkausēts sviests, un maisot apcep. Pielej pienu vai buljonu un uzvāra, nepārtraukti maisot. Buljonu ņem tikai tik daudz, lai manna uzbriestu. Gatavam pildījumam pieliek sagrieztus zaļumus un sāli.

300 g rāceņu, 20 g siera (Holandes), 20 g sviesta, 60 g skāba krējuma. Rīsu pildījumam: 40 g rīsu, 30 g sīpolu, 1 ola. Pildījumam: 40 g mannas, 100 g piena vai buljona, 40 g sviesta.   ,

Ar biezpienu pildīti kāļi

Kāļus nomizo, izvāra, pārgriež uz pusēm un katrā pusē ar karoti izveido iedobumu, lai izveidotos «bļodiņas».

Biezpienu saberž, samaisa ar mannu, cukuru, olām un sīki sasmalcinātiem kāļiem, ko iegūst, izveidojot «bļodiņas». Pieliek pusi no receptē ņemtā sviesta. Pildījumu labi samaisa, iepilda kāļu «bļodiņās», apslaka ar sviestu. Cep cepeškrāsnī, pasniedz ar skābu krējumu.

300 g kāļu, 140 g biezpiena, 20 g mannas, 1 ola, 20 g smalkā cukura, 20 g sviesta, skābs krējums pēc garšas.

Ar olām pildīti rāceņi

Nomizotus rāceņus izvāra pusgatavus, ar karoti iz-grebj mīkstumu, lai izveidotos «bļodiņa». Izgrebto mīkstumu sīki sagriež, izsautē mīkstu un pieliek sīki sagrieztas olas. Pēc tam ar šo masu piepilda rāceņu «bļodiņas» tā, lai pildījums būtu ar kaudzīti, apkaisa ar sarīvētu sieru, apslaka ar sviestu un cep.

Krējuma un tomātu mērci un sīpolus var pasniegt atsevišķi vai arī uzliet uz šķīvja, kur rāceņi.

400 g rāceņu, 3 olas, 2 ēdamkarotes tomātu pastas,, 1 sīpols, 2 ēdamkarotes kviešu miltu, 2 ēdamkarotes sviesta, sāls un pipari pēc garšas.

Ar rīsiem un sēnēm pildīti rāceņi

Rāceņus sagatavo tāpat kā iepriekšējā receptē. Pildījumam novāra rīsus, pieliek sīki sagrieztus un apceptus sīpolus, novārītas sagrieztas sēnes, pusi no rāceņiem izgrebtā mīkstuma, sasmalcinātus pētersīļu zaļumus, sāli un piparus.

Ar šo pildījumu piepilda rāceņus, apkaisa ar rīvmaizi, kas samaisīti ar sarīvētu sieru, apslaka ar sviestu un cep cepeškrāsnī.

No sēņu novārījuma gatavo mērci ar sīpoliem un tomātiem. Pirms pasniegšanas ar šo mērci pārlej rāceņus un uzsilda.

400 g rāceņu, 50 g rīsu, 25 g kaltētu baraviku, 1 sīpols, 2 ēdamkarotes sviesta, 1 ēdamkarote tomātu biezeņa, 25 g sarīvēta siera, 2 ēdamkarotes rīvmaizes, 1 ēdamkarote kviešu miltu, 1 ēdamkarote pētersīļu zaļumu (sasmalcinātu), sāls un pipari pēc garšas..

Sautēti rāceņi un burkāni

Burkānus un rāceņus nomizo, sagriež šķēlītēs un nelielā buljona daudzumā un sviestā sautē.

Rāceņus pirms sautēšanas applaucē. Kad tie gatavi, pieliek skābu krējumu un cukuru pēc garšas, apkaisa ar zaļumiem.

Galdā var pasniegt ar baltmaizes grauzdiņiem.

200 g rāceņu, 200 g burkānu, 100 g sviesta, 2 glāzes buljona, 200 g skāba krējuma, cukurs pēc garšas.

Krējumā ar tomātiem un baravikām sautēti kāļi

Kāļus nomizo, sagriež šķēlītēs, samaisa ar ļoti sīki sagrieztām baravikām un sīki sasmalcinātiem sīpoliem. Pieliek sāli un piparus. Sautē krējumā, līdz gatavi. Pēc tam pieliek tomātus un vēl 5 minūtes sautē.

150 g kāļu, 5 baravikas, 1 sīpols, 500 g krējuma, tomāti, sāls un pipari pēc garšas.

Ar medu un riekstiem sautēti kāļi

Kāļus nomizo, sīki sagriež un sautē sviestā, līdz tie pusgatavi. Pēc tam pieliek medu un sautē līdz pilnīgai gatavībai. Pārkaisa ar saberztiem grauzdētiem riekstiem.

300 g kāļu, 20 g sviesta, 60 g medus, 20 g riekstu.

Ar āboliem un rozīnēm sautēti rāceņi

Rāceņus nomizo, sīki sagriež un sautē sviestā, līdz tie pusgatavi. Pēc tam pieliek svaigus ābolus, kas sagriezti šķēlītēs, rozīnes, cukuru un vāra,  līdz  gatavi.

150 g rāceņu, 20 g sviesta, 300 g ābolu, 50 g rozīņu, cukurs pēc garšas.

Rāceņi ar saldo pildījumu

Rāceņus (vai kāļus) izvāra ūdenī, nogriež galus, ar karotīti uzmanīgi izņem vidu, izņemto daļu saberž ar sviestu, pieliek pienu (vai saldu krējumu), pieliek sarīvētu baltmaizi, sāli, cukuru, rozīnes un olu dzeltenumu. Samaisa. Ar šo masu piepilda rāceņus, nosedz ar nogrieztajiem galiem, apkaisa ar rīvmaizi, liek cepeškrāsnī. Pasniedzot aplej ar saldu mērci (vislabāk ar piena: piens, vanilīns, ar cukuru saputoti olu dzeltenumi).

8 rāceņi, 2 ēdamkarotes sviesta, 2/3 glāzes piena (vai salda krējuma), 112 pilsētas baltmaizes kukulīša, sāls pēc garšas, 4—5 gabaliņi cukura, 1/2 glāzes rozīņu, 1 olas dzeltenums, 3—4 ēdamkarotes rīvmaizes.

Kāļu kotletes

Kāļi — 1 kg, olas — 4 gab., rīvmaize — 200 g, sāls, taukvielas.

Kāļus nomizo, sagriež gabaliņos, pārlej ar karstu ūdeni un ļauj 15 minūtes pastāvēt, lai izvelkas sīvums. Pēc tam ūdeni nolej, kāļus liek verdošā ūdenī un vāra mīkstus. Atdzesētus samaļ gaļas mašīnā, pieliek sāli, olas, rīvmaizi un masu labi sakuļ. Veido kotletes, apvārta rīvmaizē un cep sviestā vai eļļā brūnas. Pasniedz ar sēņu vai krējuma mērci.

Kāļu sacepums

Kāļi — 3 gab., olas — 3 gab., sviests — 2 ēdamkarotes, skābs krējums — 2 ēdamkarotes, rīvmaize, sāls.

Kāļus sagatavo tāpat kā kāļu kotletēm. Kāļu masai pievieno olu dzeltenumus, kausētu sviestu, krējumu, sāli, rīvmaizi, saputotus olu baltumus. Viegli izmaisa. Liek sagatavotā veidnē un cep cepeškrāsnī 20 minūtes. Pasniedz ar sēņu mērci. Tāpat gatavo burkānu sacepumu.

Kāļu, kaltētu aprikožu un biezpiena pudiņš

Kāļus sagriež skaidiņās un sautē sviestā un pienā. Kad kāļi gatavi, tiem pieliek mannu, cukuru un sīki sasmalcinātas aprikozes bez kauliņiem, visu šo masu samaisa un atdzesē. Pēc tam pieliek saberztu biezpienu un saputotu olas baltumu, samaisa, liek ar sviestu izziestā veidnē, aplej ar sviestu un cep. Galdā pasniedz ar skābu krējumu.

300 g kāļu, 200 g kaltētu aprikožu bez kauliņiem, 200 g biezpiena, 4 olu baltumi, 150 g piena, 50 g sviesta, 50 g cukura, 50 g mannas, 150 g skāba krējuma.

Rāceņi gaļas novārījumā ar baltmaizes grauzdiņiem

Nomizotus rāceņus sagriež daļiņās, ieliek uz 10 minūtēm verdošā ūdenī, pēc tam pārliek traukā ar sviestu, pieliek cukuru, gaļas novārījumu, trauku nosedz ar vāku un, periodiski maisot, sautē.

Kad rāceņi ir gatavi, novārījumam jākļūst biezam kā mērcei, bet rāceņiem salīdzinājumā ar svaigiem jākļūst tumšākiem. Pasniedzot galdā, rāceņus saliek šķīvja vidū ar kaudzīti, bet apkārt tiem — baltmaizes grauzdiņus.

400 g rāceņu, 4 ēdamkarotes sviesta, 150 g gaļas novārījuma, 2 ēdamkarotes smalkā cukura. Baltmaizes grauzdiņiem: 100 g kviešu maizes, 1 ola, 100 g piena, 1 tējkarote smalkā cukura.

Rāceņi piena mērcē

Nomizotus rāceņus sagriež šķēlītēs, ieliek nelielā ūdens daudzumā, kam pielikts sviests.

Izsautētiem rāceņiem pieliek atsevišķi pagatavotu piena mērci.

Galdā pasniedz uz pannas vai šķīvja.

500 g rāceņu, 4 ēdamkarotes sviesta, 200 g piena mērces.

Kāļi skābā krējumā

Nomizotus kāļus sagriež kubiņos (15 mm), vāra sālsūdenī, izgāž uz sieta. Kāļiem pieliek biezu skābu krējumu un uzvāra,

Pasniedzot pārkaisa ar sasmalcinātiem pētersīļu vai diļļu zaļumiem.

500 g kāļu, 200 g skāba krējuma, pētersīļu vai diļļu zaļumi, sāls pēc garšas.

Cepti kāļi

Nomizotus kāļus sagriež apmēram 10 mm biezās šķēlēs, pirms cepšanas pārkaisa ar smalko galda sāli, pipariem un apviļā kviešu miltos. Kāļu šķēlītes apcep no abām pusēm augu vai saulespuķu eļļā, līdz rodas brūna garoziņa, cep cepeškrāsnī, līdz gatavi. Pasniedz karstus ar skābu krējumu vai skāba krējuma un tomātu mērci un sīpoliem, pārkaisa ar sasmalcinātiem pētersīļu vai diļļu zaļumiem.

500 g kāļu, 2 ēdamkarotes kviešu miltu, 2 ēdamkarotes augu vai saulespuķu eļļas, 150 g skāba krējuma (vai mērces), sāls un pipari pēc garšas, pētersīļi vai diļļu zaļumi.

Ar olām un sarīvētu sieru cepti kāļi

Nomizotus kāļus sagriež nelielās šķēlītēs vai kubiņos, sautē vai cep sviestā, līdz gatavi. Kāļu šķēlītes saliek cepešpannā vienmērīgā kārtā. Jēlas olas labi sakuļ ar skābu krējumu un sarīvētu sieru. Ar šo masu pārlej sagatavotos kāļus. Cep cepeškrāsnī. Pasniedzot galdā,  apkaisa  ar  sasmalcinātiem  zaļumiem.

400 g kāļu, 2 ēdamkarotes sviesta, 2 olas, 100 g skāba krējuma, 50 g sarīvēta siera, diļļu vai pētersīļu zaļumi.

Kāļi ar āboliem

Kāļus ieliek skābā krējumā, pieliek izkarsētus kviešu miltus, uzvāra, pieliek svaigus apstrādātus un sagrieztus ābolus, smalko cukuru.

Var pasniegt kā atsevišķu ēdienu un kā piedevu teļa un putnu gaļai.

400 g kāļu, 300 g ābolu, 1/2 glāzes skāba krējuma, 2 ēdamkarotes smalkā cukura, 1 ēdamkarote kviešu miltu, sāls pēc garšas.