PRIEKŠVĀRDS

<Bla, bla, bla par to, ka...> dārzeņu un augļu nozīme cilvēka uzturā pēdējos gados stipri palielinājusies, jo strauji samazinājusies fiziskā slodze un tātad arī enerģijas izlietojums diennaktī. Dārzeņi jāēd katru dienu. Bez tiem nav iedomājams racionāls uzturs. Dārzeņi un augļi ir nozīmīgākais C un P vitamīna, karotīna, minerālsāļu (it īpaši kālija sāļu), daudzu mikroelementu, ogļhidrātu, fitoncīdu avots. Fitoncīdi spējīgi iznīcināt slimību ierosinātājus mikrobus. Kas attiecas uz tādiem cilvēkam sevišķi svarīgiem vitamīniem kā tiamīnu (B1 vitamīns), riboflavīnu (B2 vitamīns), kiacīnu (PP vitamīns), kobalamīnu (B12 vitamīns), tad mūsu zemes apstākļos vajadzību pēc šiem savienojumiem dārzeņi nodrošina tikai 20—40% apmērā. Vēl lielākā mērā teiktais attiecas uz taukos šķīstošajiem D un E grupas vitamīniem, kuru vajadzību galvenokārt nodrošina dzīvnieku valsts produkti. Cilvēka organismam nepieciešamo vitamīnu pilnu kompleksu iegūst, uzturā lietojot gan gaļas un zivju, gan dārzeņu produktus. Dārzeņi lielā mērā palielina olbaltumvielu un ogļhidrātu izmantojamību uzturā un sekmē kuņģa un zarnu trakta, aknu un aizkuņģa dziedzera sekrēciju un gremošanas normālu darbību. Dārzeņiem liela nozīme liekā svara novēršanai, kā arī sirds un asinsvadu slimību profilaksē un ārstēšanā. Nav tādu pārtikas produktu, kuri varētu ilgstoši vispusīgi aizstāt dārzeņus, it īpaši svaigus dārzeņus.

Taču mēs joprojām dārzeņus nepatērējam vajadzīgajā daudzumā un ēdienus no tiem gatavojam vienveidīgus. Nepelnīti maz uzturā ietilpinām lociņus, salātus, spinātus, skābenes. Tā, piemēram, 100 g lociņu satur apmēram 60 mg C vitamīna, 5 mg karotīna (A provitamīns), kas praktiski dod iespēju pilnīgi apmierināt pieauguša cilvēka vajadzību pēc C un A vitamīniem dienā. Pavasarī un ziemā ne katra ģimene savā uzturā izmanto skābētus kāpostus, kuru 100 g satur apmēram 20 mg C vitamīna. Sezonas pārtikas produktus vēlams izmantot pēc iespējas biežāk. Pirmām kārtām tas attiecas uz tādiem dārzeņiem kā zirņi, tomāti, gurķi, baklažāni, garšaugi, melones, arbūzi un citi. Racionāla uztura pamatnoteikums ir ēdienkartes dažādība. </Bla bla bla>

Šākotnēji šī vietne bija veidota ar MS FrontPage un rezultātā kods bija ne pa jokam netīrs. 2009. gada sākuma radās viedoklis, ka šīs vietes kodam jābūt tīram, par ko liecinātu W3C validator baneri.

Ir patiesi interesanti W3C validatorā padzenāt kādas adreses un pagudrot, kas un kāpēc maksā par konkrētētās vietnes kodēšanu.

 

Ievada nobeigums

epsorin.com