nātru dzimta (Urticaceae) ietilpst divdīgļlapju klasē. Gk. lakstaugi. Tropu, subtropu un mērenajā joslā. 45 ģ., -700 s.; PSRS 5 ģ., 17 s.. Ljā 1 ģ., 3 s.

Nātres (Urtica) ir segsēkļu grupas ģints. Pie nātrēm pieder aptuveni 30—45 sugas. Ģints ir izplatīta visā pasaulē, lai gan lielākā daļa ģintī ietilpstošo sugu ir sastopamas tikai reģionāli.

 

(Vairāk ...)

Stāsti

Ne viens vien augs, kas savulaik uzskatīts par nabaga ļaužu iztikas un veselības avotu, arī pēc mūsdienu zinātnieku atziņām izrādās īsts dārgums, un uz nātri tas attiecas par visiem simt procentiem. Jaunās nātres ir bagātas ar vitamīniem un minerālvielām, tās ir iedarbīgs līdzeklis sirds un asinsvadu slimību profilaksei, efektīvs reimatisma ārstēšanas līdzeklis. Visvērtīgākās nātres ir pavasarī, kamēr vēl nav ziedējušas. Garšas ziņā jaunās nātres nedaudz atgādina spinātus, taču ar pikantāku un intensīvāku garšas buķeti. No mazajām lapiņām ieteicams izspiest sulu, jo tā ir lielisks vitamīnu koncentrāts, turklāt labi veicina vielmaiņu. Nātru sulu vēlams baudīt pa vienai tējkarotei trīsreiz dienā, jo tas ir arī sava veida jaunības eliksīrs un līdzeklis garīgo spēju atjaunošanai un veicināšanai.

***

NĀTRES (Urtica) — nātru dz. daudzg. vai vieng. lakstaugi. LPSR dārzos, sētmalēs, ceļmalās aug lielā nātre (U. dioica) un mazā nātre (U. urens). Lapas pretējas, zāģzobainas, ar dzeļ- matiņiem. Medicīnā lieto gk. lielo nātri. Ievāc lapas auga ziedēšanas laikā; žāvē vēdināmā telpā. Var uzglabāt 2 g. Droga satur C (0,1—0,2 % ), K un B2 vit., karotīnu, pantotenskābi, glikozīdu urticīnu, miecvielas, minerālvielas. Gatavo tēju, uzlējumu, šķidro un sauso ekstraktu. Lieto iekšķīgi pret asiņošanu (dzemdes, hemoroidālo, nieru, plaušu, zarnu), menstruāciju traucējumiem klimaktērijā, ārīgi — varikozu vēnu čūlu ārstēšanā. Sausais ekstrakts ietilpst preparātā alloholā, ko lieto par žultsdzinēju. Jaunos A dzinumus izmanto zupām un salātiem.