Namamātes ievērībai

Padomi par pieneņu lietošanu uzturā

  1. Ieteicams izmantot jaunas, svaigas lapiņas, jo vecākām un lielākām mēdz būt rūgta piegarša, turklāt tās ir sīkstākas.
  2. Lai tiktu vaļā no rūgtuma, pieneņu lapas uz brīdi iemērc sālsūdenī. Zinātāji gan saka, ka labāk, lai lapiņas ir rūgtas, jo tad tās ir veselīgākas.
  3. Jo lielākas un vecākas lapiņas, jo smalkāk tās jāsagriež.
  4. Pieneņu lapiņas labi iederas salātos, it sevišķi tādos, kam pievienotas arī vārītas olas.
  5. No pieneņu ziedpumpuriem var pagatavot čatniju vai tā dēvētos viltotos kaperus.
  6. Ziedus var izmantot, lai pagatavotu pieneņu medu (kas gan patiesībā ir sīrups), želeju, liķieri.
  7. No saknēm agrāk gatavoja kafijai līdzīgu dzērienu, un tagad šī tradīcija atkal atdzimst.
  8. Ja pieneņu lapu īpatnējais rūgtums jums nepatīk, paturiet pāris stundas lapiņas sālsūdenī vai paskābinātā ūdenī, noskalojiet, nosusiniet un tad sasmalciniet. Tomēr labāk lietojiet svaigas, tikko plūktas jaunās pieneņu lapas, jo tajās ir daudz C vitamīna (arī A, B un D vitamīna).
  9. ...

***

 

Pret vasaras raibumiem

Sīki sagrieztu pieneņu stub­lāju aplej ar karstu ūdeni, atdzesē, nokāš.
Ar novārījumu mazgā seju katru rītu, tas balina vasaras raibumus.
Novārījumam var izmantot arī lapas un saknes.
Pieneņu lapas nomazgā samaļ gaļas maļamajā mašīnā vai liek sulu spiedē un izspiež sulu. Uz kociņa uztin vati, samērcē sulā un 2—3 reizes dienā uzmanīgi ieziež vasaras raibumus un pigmentācijas plankumus. Kad sula nožūst, seju notīra ar rūgušpienā samērcētu vati.
Pieneņu sulu sajauc ar pētersīļu sulu (1:1), ar maisījumu 2—3 reizes diena ieziež vasaras raibumus, līdz tie izbalo.

Sausai, apvītušai ādai

Sausiem matiem

Lai sausu matu gali nešķeltos, skalojiet tos pieneņu novārījumā. Ēdamkaroti sasmalcinātu pieneņu (der arī lapas, stublājs) savāra glāze ūdens, nokāš un skalo matus.

Taukainiem matiem

Pret tulznām, sacietējumiem

Pret apdegumiem

Sasmalcinātas pieneņu saknes nes aplej ar augu eļļu (1:10), diennakti ļauj ievilkties, tad stundu karsē ūdens pelde un nokāš. Ar šo eļļaino maisījumu ieziež apdegušo vietu, procedūru atkārto 3—4 reizes ik pēc pusstundas. Šo preparātu ilgstoši var glabāt ledusskapī, tas palīdz ne tikai svaigu apdegumu ārstēšanai bet izlīdzina arī vecās apdeguma retas un labi palīdz pret saules radītiem apdegumiem.

Pret kukaiņu kodumiem

Ar svaigu pieneņu sulu vairākas reizes noziež kukaiņu ko­duma vietu. Ja grib sulu iekonservēt, piepilina tai nedaudz spirta un glabā ledusskapī.