Receptes

Sautēti zaļumi.

100 g savvaļas augu, 100 g skābeņu, 25 g sviesta, 1 tējkarote kviešu miltu, 20 g garšaugu.
Nomazgātas lapiņas ne visai smalki sagriež un ieliek katliņā ar izkausētu sviestu, sautē mīkstas, pieliek sasmalcinātus garšaugu zaļumus, uztumē ar miltiem, pieber sāli, var pievienot nedaudz krējuma. Ēd ar gaļu, ceptām vai vārītām olām.

Desas un zaļumu sautējums.

100 g desas (puscietās), 15 g tauku, 200 g zaļo lapiņu, 1 tējkarote kviešu miltu, 20 g garšaugu, sāls.
Desu sagriež gabaliņos vai stienīšos, apcep taukos (katliņā), pievieno nomazgātas, sagrieztas zaļās lapiņas un sautē, ja vajadzīgs, pielej nedaudz ūdens. Kad lapiņas ir mīkstas, sautējumu sabiezina ar kviešu miltiem, pieliek sasmalcinātus garšaugus, sāli. Pasniedz galdā ar vārītiem kartupeļiem.

Zaļais kartupeļu biezenis.

300 g kartupeļu, 100 g spinātu vai citu zaļumu, 1/4 glāzes piena, 10 g sviesta, garšaugi, sāls.
Kartupeļus vāra mīkstus, sastampā, liek katliņā, pielej karstu pienu, pievieno sīki sagrieztas, nomazgātas lapiņas un garšaugu zaļumus, sviestu, sāli un, turot katliņu uz liesmas, uzputo. Var rīkoties arī šādi: izvārītus kartupeļus kopā ar nomazgātām lapiņām un garšaugiem samaļ gaļasmašīnā, tad pielej karstu pienu, pievieno sviestu, sāli un uzputo.

Zaļumu kotletes.

200 g zaļumu, 1 sīpols, 10 g taukvielu, 1 ēdamkarote rīvmaizes vai kviešu miltu, 1/2 olas, sāls, garšaugi, tauki cepšanai.
Zaļumus nomazgā, sagriež un nelielā ūdens daudzumā sautē, tad pievieno taukvielās apceptu sīpolu, rīvmaizi vai miltus, sāli, garšaugus, olu, visu masu samīca, veido plācenīšus, ko apviļā rīvmaizē un cep taukos no abām pusēm brūnus. Pasniedz ar sabrūninātu sviestu vai tomātu mērci.

Nātru sacepums.

250 g kartupeļu, 150 g nātru, 50 g vārītas gaļas, 15 g cūkas speķa, 1 sīpols, 1 ola, sāls, rīvmaize.
Kartupeļus izvāra un sagriež, nātres nomazgā, noplaucē un samaļ gaļasmašīnā, speķi ar sīpoliem sacep, vārīto gaļu samaļ, olu sakuļ un visu kopā samaisa, sapilda ar taukiem izziestā un ar rīvmaizi izkaisītā veidnē, pārliek ar sagrieztām kartupeļu ripiņām, pārkaisa ar rīvmaizi un cep, līdz ola sarecējusi. (Daļu kartupeļu samaisa ar zaļumu biezeni.) Pasniedz galdā ar kausētu sviestu vai kādu brūno mērci, var gatavot arī sēņu mērci.

Zaļumu pudiņš.

 300 g zaļo lapiņu, 10 g sīpolu, 15 g sviesta, 1 ola, 1/2 glāzes piena, rīvmaize, sāls, garšaugu zaļumi.
Sīpolu sagriež un sviestā apcep, pievieno nomazgātas, sagrieztas zaļās lapiņas un sasautē, pieber sāli, sasmalcinātus garšaugus, pielej pienu, olu dzeltenumu, visu labi izmaisa (ja ļoti šķidrs, pieliek 1 ēdamkaroti rīvmaizes) un iecilā saputotu olas baltumu. Sapilda ar taukiem izziestā un ar rīvmaizi izkaisītā veidnē un cep krāsnī 30 minūtes. Pasniedz galdā ar mērci vai kausētu sviestu un vārītiem kartupeļiem.